- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Kontroly zemědělců od 2009
Brusel rozhodl, že české zemědělce začnou inspekce EU kontrolovat částečně v roce 2009 a poté úplně v roce 2011. Jedná se o kompromis, neboť zemědělci z nových členských zemí požadovali odložení inspekcí na rok 2013. Ministři zemědělství Evropské unie se v Bruselu shodli, že začátkem roku 2009 začnou pravidelné kontroly českých zemědělců. Novinářům to řekl náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. Úkolem je zjistit, zda farmáři dodržují evropská pravidla ochrany přírody či zacházení se zvířaty. Pokud se přijde na jejich porušení, jednotliví zemědělci mohou přijít o část dotací. Čeští zemědělci dnešní rozhodnutí kritizují, obávají se, že je poškodí.
Nové členské země, kterých se zahájení kontrol týká (ve starých již fungují), se pokoušely začátek inspekcí odložit na rok 2013, kdy budou zemědělci v nových zemích brát stejné dotace jako jejich kolegové ze starých zemí. Evropská komise naopak prosazovala rok 2009. Jednání ale skončilo kompromisem.
Od roku 2009 budou inspektoři kontrolovat pravidla pro ochranu přírody, registraci dobytka či zpětnou dohledatelnost masa. V roce 2011 přijdou na řadu veterinární pravidla EU či rostlinolékařství. Kontroly zacházení s hospodářskými zvířaty by měly rovněž začít platit v roce 2011, ale ještě existuje určitá možnost, že to bude o něco později. Státy EU se totiž k této otázce ještě vrátí v rámci debaty o revizi (health check) společné zemědělské unijní politiky.
"Především to znamená, že to množství požadavků na ně bude kladeno postupně. Bude čas je důkladně připravit a bude čas zavést a otestovat systém, který souvisí s kontrolami," uvedl náměstek ministra zemědělství.
Nejnižší sankce: 100 eur
Podle zástupců českých zemědělců je opatření znevýhodní v konkurenčním boji na evropském trhu a přinese jim další náklady. "Rozdílné podmínky, se kterými jsme vstupovali do EU, se budou místo stírání více prohlubovat, čímž budou čeští zemědělci více znevýhodněni. Nebudeme dostávat srovnatelné dotace, ale budeme muset plnit stejné normy," řekl pro agenturu ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.
Během jednoho roku by se mělo uskutečnit zhruba 200 kontrol českých zemědělců, tedy zhruba jedno procento jejich celkového počtu. Výběr bude většinou náhodný, ale inspekce může k jednotlivému farmáři dorazit i na základě nějakého upozornění.
Zemědělci se nicméně nemusí bát, že by je kontroly zdržovaly od práce. Ministerstvo zemědělství chce celou situaci vyřešit tak, že všichni úředníci, veterináři a další inspektoři dorazí na farmu v jeden den. V případě malého porušení unijních pravidel se zemědělci mohou vyhnout finanční pokutě. Ministři zemědělství se totiž rovněž usnesli, že je zbytečné a administrativně náročné udělovat pokuty ve výši několika desítek eur. V takovém případě dostane farmář jen upozornění. Nejnižší sankce přitom bude činit 100 eur, tedy zhruba 2600 korun.
Autor/ři: Michal Pavel, ČTK
Zdroj: iHNed.cz, 22.01.2008