- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Parlament projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona
Parlament projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona
Poslanecká sněmovna projedná ve druhém čtení novelu vodního zákona. Jak přitom připomíná mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček, cílem novely je výrazně usnadnit realizaci protipovodňových opatření. „Jsem velmi rád, že námi navrženou novelu Poslanecká sněmovna podpořila už v prvním čtení. Jedná se o velmi důležitou úpravu, která má usnadnit výstavbu protipovodňových opatření. Oblast ochrany před povodněmi je velmi důležitá a musíme jí věnovat náležitou pozornost,“ říká k novele ministr Gandalovič.
Novela řeší existující, ale nepoužívaný institut území určeného k rozlivu povodně. Úprava podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Pokud by k takovému rozlivu došlo, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována, což je dobrou zprávou pro zemědělce hospodařící na těchto územích.
„Chceme zastavovat povodně v místech, kde nenapáchají tolik škody. Jsou to zejména horní toky řek, kde nám se zvládnutím povodní pomohou hlavně poldry, které jsou malým zásahem do krajiny, ovšem s velkým ochranným efektem. Na protipovodňová opatření máme do roku 2012 připraveno celkem přes 14 miliard korun a ty chceme rychle a efektivně využít,“ doplnil ministr Gandalovič.
Pro zajišťování pozemků pro výstavbu protipovodňových opatření je v novele nově zahrnut i institut vyvlastnění.„Jedná se až o krajní řešení, vždy se budeme nejdřív snažit s vlastníkem pozemku domluvit a pozemek koupit,“ uzavřel ministr Gandalovič V současnosti existuje několik příkladů obcí, které volají po poldrech a podobných opatřeních, ale roztříštěná a komplikovaná držba pozemků výstavbu znemožňuje.
Zdroj: Agris, 11.03.2008