- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Vláda ČR včera rozhodla - "ne" podpora školního mléka !
Vláda ČR asi nestojí o zdravé děti a zdravý národ.
Výsledkem jejího středečního jednání je sice, že deklaruje : "Program podpory spotřeby mléka a mléčných výrobků ve školách bude pokračovat i v příštím školním roce." Ve skutečnosti "opak je pravdou."
Od nynějška bude "Program..." sice částečně hrazen pouze z prostředků Evropských společenství, který je podle nařízení Komise nárokového charakteru. Ukončen bude program národní podpory programu. Vyplývá to z nařízení vlády, které na dnešním jednání schválil kabinet.
Dotace "školního mléka" byla až dosud dvousložková. Část nákladů projektu hradila Evropská unie, další část tvořila národní podpora. Dosud národní dotace tvořila přibližně 2/3 podpory, 1/3 poskytovala EU.
Podnětem k ukončení národní podpory školního mléka je především hledání úspor v rozpočtu Ministerstva zemědělství ČR. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu pro resort zemědělství, ministerstvo musí ušetřit podle stávajícího návrhu takřka 5 miliard korun.
„Ceny mléčných výrobků v rámci programu budou nadále nižší než tržní. Zůstává zachována dotace EU, příznivou finální částku tvoří i nižší výrobní cena bez marže oproti úrovni běžné v obchodech. Cena mléčného výrobku tak zůstane zvýhodněná i po zrušení národní podpory,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Evropská podpory u mléka (i ochuceného mléka) představuje cca 16 procent z celkových nákladů výrobku (tj. 1,09 korun na jeden kus výrobku). U ochucených jogurtů dosahuje evropská podpora zhruba 7,5 procenta z celkových nákladů (tj. 0,65 korun na kus výrobku). U jogurtového mléka činí evropská podpora asi 10 procent nákladů (tj. 1 korunu za kus výrobku).
Národní podpora, která byla doposud poskytována u běžné distribuce, představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení předpokládá roční finanční úsporu ve výši dosahující zhruba 60 milionů korun.
S omezením dotací nesouhlasí jak mlékárny, tak Agrární komora ČR a další nevládní organizace. Některé mlékárny již pohrozily, že v případě ukončení programu budou po státu požadovat náhradu škody. "V případě zrušení programu budou pravděpodobně následovat soudní žaloby o náhradu škody," uvedl již dříve šéf Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. "A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž," dodal Němec s tím, že mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi.