- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Evropská komise a levné potraviny.
Evropská komise by chtěla levnější potraviny ?
Proč ?
Bude podporovat konkurenci na trhu ?
Evropská komise se chce zasadit o levnější ceny potravin. Připraví proto několik opatření, která by k tomu měla pomoci. Chce například podpořit konkurenci na trhu nebo sledovat ceny potravin, aby je mohli spotřebitelé v jednotlivých zemích srovnávat. Komise o tom ve středu informovala novináře.
Ceny potravin sice podle ní v poslední době prudce klesly, ve střednědobém výhledu ale prý opět půjdou nahoru kvůli růstu poptávky ve světě.
Příčiny, které způsobují nárůst cen, například různá omezení, nedostatečná konkurence a spekulace, navíc nezmizely a je je třeba řešit, uvedla komise.
"Nárůst cen potravin měl asi třetinový podíl na celkové inflaci mezi srpnem 2007 a červencem 2008, což mělo dopad zvláště na rozpočty domácností s nižšími příjmy. Během současného zpomalení ekonomiky je klíčové, abychom vyslali jasný signál, že se chceme vypořádat s nepružností a dalšími faktory, které trhům brání v optimálním fungování," uvedl eurokomisař pro hospodářství Joaquín Almunia.
Komise proto navrhuje posílení konkurence na trhu, aby byl odolnější vůči náhlým nárůstům cen zemědělských komodit na světových trzích. Členské státy i celá unie by podle ní také například měly odstranit na trhu takové omezení a překážky, která narušují jeho fungování. Komise si chce posvítit i na praktiky některých obchodníků, kteří zemědělcům platí pozdě, anebo od nich chtějí poplatky za umístění produktů v obchodech. Zároveň bude sledovat ceny na evropské úrovni, aby si je lidé mohli porovnávat.
Podle eurokomisařky pro zemědělství Marianne Fischerové Boelové také důležitou roli v tom, aby spotřebitelé dostali potraviny za rozumné ceny, hraje unijní agrární politika. Chystané změny ve společné zemědělské politice prý přispějí k tomu, aby zemědělci mohli pružněji reagovat na situaci na trhu.