Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35124 lidí


Josef Radílek, 28. leden 2009
Mléčná krize graduje
Nastane řezání hlav u dojeného skotu ?

Do České republiky se dováží stále více mléčných výrobků ze zahraničí. Za posledních pět let se zvýšil jejich podíl o sedminu na 27 procent. Na tiskové konferenci v Brně toto uvedli dne 27.1.2009 zástupci Agrární komory. Podle nich je obecně situace tuzemských producentů mléka špatná. Výkupní ceny jsou o dvě koruny nižší než náklady zemědělců. Někteří uvažují o prodeji produkce do ciziny, kde jsou ceny vyšší. Komora přiznává, že pro české mléko teď v Německu a Rakousku není prostor. Přesto varuje, že po omezení dodávek do ČR mohou některé místní mlékárny zaniknout.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič loni v prosinci přislíbil oživení trhu s mlékem podporou jeho intervenčních nákupů a exportu.

Prezident Agrární komory Jan Veleba ale uvedl, že některé skupiny producentů dál plánují protesty. Ne proti vládě, ale proti zpracovatelům mléka, v jejichž diktátu jsou. "Jedinou zbraní je surovina. Takže můžeme zastavit dodávky suroviny, což znamená mléko vylévat. Neumím si představit, jestli ta situace nastane. Myslím si, že dojde k radikalizaci a k vývoji, který nelze nyní odhadnout. Producenti udělají všechno proto, aby mohli vyvážet mléko do zahraničí," uvedl Veleba. Už teď se do ciziny vyváží zhruba sedmina ze sedmi milionů litrů mléka, které se v ČR denně vyrobí. Zatímco zahraniční mlékárny mohou mléko v cizině vykupovat, české podle Agrární komory takové možnosti nemají, už jen kvůli výkupním cenám za hranicemi.

V Německu mají podle Veleby farmáři 31 eurocentů za litr, v Rakousku kolem 40 eurocentů. V České republice je to něco přes 20 eurocent.

Čeští zpracovatelé mléka podle zemědělců výkupní ceny uměle stlačují. Zatímco spotřebitelská cena se za posledních deset let zvedla přibližně o korunu, výkupní cena naopak o korunu klesla. Nyní je 6,20 Kč za litr, nákladová cena je kolem osmi korun. "Lídrem tohoto nebezpečného trendu, kterým může zlikvidovat české zemědělství, je Madeta České Budějovice.

Je otázkou času, které firmy ji budou následovat," uvedl Veleba s tím, že pokud se výkupní ceny nezvýší, ocitne se ČR na počátku třetí vlny vybíjení krav. První přišla s transformací zemědělství po roce 1989, druhá před vstupem do EU, připomněl. 

Boj o české mléko by podle odborníků mohl pomoci zahraničním výrobcům ještě víc upevnit svoji pozici na českém trhu. Už teď je podíl zahraničních mléčných výrobků v českých obchodech asi čtvrtinový, před osmi lety to byla desetina. Třeba každé třetí balení sýra v obchodech je ze zahraničí, přitom před osmi lety to bylo jen každé desáté. Z ciziny pochází také čtvrtina másla a pětina jogurtů. I u těchto výrobků byl podíl na celkové spotřebě Čechů výrazně nižší - u másla procento a u jogurtů 15 procent.

Kontrolní nákup v brněnské prodejně Lidl, který v úterý (27.1.2009) provedla Agrární komora kvůli nedávným tvrzením obchodních řetězců, že na českých pultech je naprostá většina mléčných výrobků z ČR, ale dopadl ještě hůř, než zástupci komory čekali. Ze zahraničí pocházely téměř tři pětiny mléčných výrobků !!! 

Agrární komora ČR se proto rozhodla, že v příštích dvou měsících provede kontroly ve všech typech tuzemských prodejen v různých městech, informoval její prezident Veleba.


Hodnocení => průměr 317
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář