- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Liberalizace služeb a zemědělství
Evropská unie by měla pokročit v liberalizaci sektoru služeb a otevřít svůj trh zemědělských produktů. Dopomůže jí to k výraznému oživení z nynějšího ekonomického poklesu a k nastartování udržitelného růst, sdělila dnes Světová obchodní organizace (WTO).
Ve svém přehledu obchodní politiky EU konstatovala WTO, že unie je největším světovým vývozcem a druhým největším dovozcem po USA a její podíl na světovém obchodu se zbožím činí 17 procent. EU tak může hrát klíčovou roli ve zkrácení a ukončení současné globální ekonomické recese, uvedla WTO. "Takovéto reformy by také měly přispět ke zlepšení alokace zdrojů v EU a k pokroku v plném zavádění jednotného trhu," uvedla WTO.
Ve službách by EU měla liberalizovat zejména telekomunikace a bankovnictví, a to jak interně, tak vůči obchodním partnerům. Služby se na ekonomice EU podílejí z hlediska zaměstnanosti a hrubé přidané hodnoty 70 procenty.
WTO také vybízí EU, aby snížila svá vysoká zemědělská cla a produkční a exportní subvence. Průměrná celní sazba EU pro země s preferenční doložkou je nyní 6,7 procenta proti 6,9 procenta v roce 2006. Konkrétní cla se pohybují od nuly, jako v případě produktů z některých preferovaných rozvojových zemí, po více než 600 procent u sladidla izoglukózy. U řady položek cla překračují 100 procent a zemědělský trh EU je navíc chráněn celními kvótami, přísnými zdravotními a bezpečnostními kontrolami a exportními subvencemi.
WTO však zjišťuje, že podstatnou státní pomoc v EU stále ještě získává i zpracovatelský průmysl. Ochranu potravinářského průmyslu zajišťují různá obchodní opatření.
Odvětví zpracovávající vstupy produkované v EU často dostávají exportní subvence, protože jsou nekonkurenceschopná, což je z části důsledek jejich vysoké celní ochrany, uvádí WTO. Odvětvím zpracovávajícím dovážené suroviny jako kávu nebo kakao zase slouží "eskalace tarifů", kdy suroviny vstupují do EU s nízkými sazbami, avšak na konečné produkty ze zahraničí jsou uvalována vysoká cla.