- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Důsledkem neřešení problematiky mléka v EU jsou další protesty
EU neřešila problematiku mléka aneb v Bruselu protesty kvůli mléku
Přibližně 800 zemědělců z Belgie, Německa a Francie v pondělí dne 25.5.2009 protestovalo v Bruselu proti nízkým výkupním cenám mléka a nečinosti evropských orgánů.
Manifestace se konala před budovou Rady EU. Zemědělci požadovali snížení produkčních kvót mléka, aby se tak dosáhlo omezení produkce a tím zvýšení ceny, zvýšení intervečních nákupů a podporu exportu. Současná cena v EU se pohybuje okolo 20-25 eurocenty/litr. V Radě EU dnes začalo zasedání unijních ministrů zemědělství, kterému poprvé předsedá český ministr zemědělství Jakub Šebesta.
K situaci se vyjádřila také evropská organizace zemědělců COPA/COGECA. Ta včera vydala tiskovou zprávu, ve které žádá přijetí výjimečných opatření ke stabilizaci trhu s mlékem.
Tisková zpráva COPA/COGECA:
„Zcela výjimečná krize v sektoru produkce mléka žádá přijetí zcela výjimečných opatření“.
COPA/COGECA jako hlavní zástupce a mluvčí zemědělců a zemědělských družstev v celé Evropské unii naléhavě žádá okamžité řešení a odpověď od Rady EU a Evropské komise, jak tyto orgány budou řešit stávající krizi v sektoru produkce mléka. Ceny mléka „ ze dvora“ napříč celou Evropou klesly takovým způsobem, že přímo ohrožují producenty mléka a jejich rodiny. Je nutno okamžitě přijmout taková opatření, která budou schopna vyřešit stávající kritickou situaci na trhu!
Prezident COPA pan Padraig Walshe na tiskové konferenci dnes řekl: „ Ceny mléka a mléčných výrobků jsou nižší než byly v roce 1997, ale naše výrobní náklady zůstávají stále velmi vysoké. Tyto výrobní náklady je nutno snížit a my, zemědělci jsme ochotni se na těchto opatřeních podílet. Současná krize je také zapříčiněna velkým poklesem vývozu mléčných produktů z EU do dalších zemí. Potřebujeme ale okamžité přijetí takových opatření, která ihned podpoří oživení trhu.“
Generální tajemník COPA/COGECA pan Pekka Pesonen dodal: “ Evropská komise musí podstatně rozšířit intervenční nákupy a vývozní podpory s tím, že je nutno tyto nástroje zachovat i na máslo používané pro výrobu zmrzliny a máslové pečivo. Dále potřebujeme podporu v komoditě sušeného mléka, které je používáno jako krmivo. Zjednodušený systém plateb na farmu ( SFP ) musí být letos realizován nejpozději v srpnu tohoto roku. Na konec, bych chtěl říci, že je povinností EK podporovat zvýšení spotřeby mléčných výrobků“.
Prezident Walshe zakončil svoje vystoupení před novináři slovy: „ Každé druhé zemědělské družstvo a farma v Evropě je tak jako tak závislá na produkci mléka; z nich je nejméně 60 % v méně výhodných oblastech - LFA. Jestliže neposkytneme těmto podnikům pomoc, systém ekonomiky a rozvoje venkovských oblastí bude na dlouhou dobu vážně narušen. Zemědělci a zemědělská družstva spolu s COPA/COGECA již předložili velké množství návrhů, jak situaci řešit.
Nyní je na Radě EU a Evropské komisi celou situace bezodkladně řešit.“