- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Počet včel ve světě v posledních letech rapidně klesá
V některých zemích unie klesl počet včelstev až o 50 procent.
Evropská unie by mohla v budoucnu začít prosazovat opatření, která by pomohla zmírnit rychlé vymírání včelstev v unii. Například Slovinsko žádá, aby se sedmadvacetičlenný blok zaměřil na účinnější ochranu a výzkum včel, které produkují med a opylují evropská pole. Vědecké výzkumy ukazují, že počty včel ve světě v posledních letech rapidně klesají. V některých zemích EU klesl počet včelstev až o 50 procent.
EU má v současnosti různé prostředky, jak chovatelům včel pomoci včetně finančních příspěvků. Nový program na ochranu včel a jejich chovatelů však EU zatím navrhovat nehodlá.
K záchraně evropských včelstev, která jsou ohrožována klimatickými změnami, pesticidy a novými nákazami, vyzval loni i Evropský parlament. Podle něj jsou tři čtvrtiny potravinové produkce v unii závislé na včelách a čtyři z pěti zelenin vypěstovaných v Evropě jsou závislé na opylování.
Například ve Slovinsku, klesl počet včelstev v zimním období v letech 2007 až 2008 o 30 procent. Za stejné období klesl počet včelstev v ČR o čtvrtinu. Za poklesem včel je mimo jiné výrazný pokles pylu a nektaru. Ten je způsoben využíváním ošetřených semen a extenzivním zemědělstvím, kdy je na velkých plochách pěstována pouze jedna plodina. Kvůli tomu se včelám špatně hledá dostatek nektaru, který představuje základ jejich stravy. Snížený příjem tohoto zdroje potravy pak oslabuje imunitní systém včel. Další nebezpečí představují pesticidy, nedostatek genetické rozmanitosti a klimatické změny. Někteří včelaři v unii přicházejí každou zimu o několik desítek včelstev.
Zdroj: vetweb.cz, 27.07.2009