Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35123 lidí


Jana Brázdilová, 29. červenec 2009
Změny v zákonech schválené senátem

Senát schválil zvýšení výdajových paušálů živnostníkům , nový řád pro výběr daní, zrušení knihy jízd, navýšení počtu trestných bodů ...

Senát schválil zvýšení výdajových paušálů živnostníkům
Živnostníci budou moci v budoucnu uplatňovat vyšší výdajové paušály. Příslušnou novelu zákona dnes schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky. Výdajové paušály mohou využít někteří podnikatelé místo toho, aby podrobně dokládali své výdaje, které si odečítají ze základu daně.Návrh na zvýšení daňových výdajových paušálů je součástí vládní novely zákona o povinném značení lihu. Do novely ho během projednávání ve sněmovně navrhl vložit poslanec ODS Michal Doktor.Novela se původně dotýkala především novinek v povinném značení lihu. Mění například definici spotřebitelského balení lihovin. Nově se třeba bude spotřebitelským balením rozumět nejvýše šestilitrová nádoba s alkoholickým nápojem určená k prodeji konečnému spotřebiteli. Novela také upravuje způsob zacházení s páskami, kterými se alkohol označuje, i tresty za porušení zákona.

Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů nesouhlasil. Podle něj by připravil státní pokladnu o víc než dvě miliardy korun ročně. Dnes tento návrh kritizoval i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle Štěcha jde o populismus a nezodpovědnou destrukci veřejných rozpočtů, které by takto přišly o peníze.Podnikatelé budou moci nové limity využít zpětně již za letošní rok. U řemeslníků nebo zemědělců by se měly zvýšit na 80 procent z nynějších 60, u ostatních živností by se sjednotily na 60 procent. U příjmů z nájemného by zůstaly na 30 procentech.Podnikatelé schválení návrhu již dříve přivítali. Někteří živnostníci tak budou podle Hospodářské komory platit nižší daně. Takzvané výdajové paušály využívá asi pětina živnostníků. Nemusejí vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti.


Senátoři schválili nový řád pro výběr daní od roku 2011

Senát dnes schválil nový daňový řád, podle kterého by se v České republice měly všechny daně vybírat od roku 2011. Rozhodl tak přes zamítavé stanovisko ústavně-právního výboru. Pro dnes hlasovalo 62 senátorů, čtyři byli proti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.Nově by například mělo platit, že pokud finanční úřad dodatečně doměří daň a poplatník se odvolá, zaplatí tuto daň až po konečném pravomocném rozhodnutí. Ministr financí by měl také ztratit svou pravomoc promíjet daně. Úřady budou nově muset zdůvodňovat veškerá svá rozhodnutí."Představuje novou komplexní úpravu, která má nahradit nyní již nevyhovující systém. Jedním z hlavních cílů je větší přehlednost a lepší uspořádání. Běžný poplatník, který chce řádně plnit daňové povinnosti, je nucen najímat daňové poradce, a tím zvyšovat daňovou povinnost nebo studovat judikaturu, která se někdy o 180 stupňů liší od textu zákona, nebo se stát obětním beránkem daňových úřadů," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Daňoví poradci podle nové úpravy ztratí své výlučné právo zastupovat u příslušných finančních úřadů více klientů současně. Pokud se daňový poplatník přestěhuje v době, kdy ho úřad kontroluje, dokončí kontrolu původní úřad, a nikoli nový v novém sídle a bydlišti.Daňový řád souvisí i s plánovaným zřízením Jednotného inkasního místa, což je projekt, který má sjednotit výběr cel, daní a pojistného.Řád má nahradit dosavadní zákon o správě daní a poplatků z roku 1992, který je podle některých odborníků již nefunkční a zastaralý.Ačkoliv zákon byl bez problémů schválen, ještě před hlasováním čelil velké kritice. "Jsou dvě možnosti. Zákon přijmout s celou řadu nedostatků, na které upozorňují i daňoví poradci, nebo zákon rovnou zamítnout. Výbor (ústavně-právní) byl pro zamítnutí," apelovala na kolegy senátorka Soňa Paukrtová (Strana pro otevřenou společnost). Tvrdila, že zákon zhorší postavení daňových poplatníků.

Tím argumentoval i senátor Petr Pakosta (ODS). "Zákon si napsala státní správa a všechno co šlo posunout v její prospěch, to posunuli. Proto se postavení občana, poplatníka zhoršuje,"  "My už dnes víme, co jednotlivé pojmy znamenají, a nejbolavější místa můžeme opravit novelizací. Nový řád proto není potřeba. Už tím, že nová norma bude jinak napsaná, tak si to bude pět až deset let sedat," dodal.

Senát schválil novelu zákona o celní správě

Senátoři dnes schválili novelu zákona o celní správě, která upravuje postavení a působnost celních orgánů a současně sjednocuje českou právní úpravu s evropskou. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.Novela také definuje podmínky pro výměnu informací, včetně citlivých dat, mezi celními úřady a státní správou nebo orgány jiných států Evropské unie. Novela má zjednodušit formality při celním řízení a posílit spolupráci mezi jednotlivými státy EU a Evropskou komisí i mezi členskými státy navzájem. V případě neschválení novely by hrozily Česku finanční sankce.
 

Od ledna zřejmě začnou platit nová pravidla v pojišťovnictví

Senát dnes schválil nový zákon o pojišťovnictví, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů pojišťoven i jejich ochranu. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Začít má platit od ledna příštího roku.Spotřebitelé by měli nově být například informováni o finanční situaci pojišťovny či o složení jejích akcionářů; zájemci o uzavření životního pojištění pak také třeba o riziku investice. Zákon umožní pojišťovnám výjimku z diskriminace: budou moci zohledňovat klienty podle věku, pohlaví nebo zdravotního stavu.

Návrh zákona obsahuje řadu nových pravidel vyplývajících hlavně z evropských směrnic. To se týká například žádosti o souhlas s přeměnou pojišťovny, převodu pojistného kmene, vybraných statistik, informací o činnosti pojišťovny ze třetího státu na území ČR nebo poměrného rozdělení základního kapitálu na životní a neživotní pojištění.Zákon také sjednocuje pravidla pro činnost takzvaných zajišťoven, což jsou instituce, které pojišťují pojišťovny.Zákon zpřísňuje kapitálové požadavky na tvorbu rezerv. Podle ministra financí Eduarda Janoty, který dnes zákon senátorům představil, bylo také snahou normu co nejvíce zpřehlednit.
 

Exekuce mají být jednodušší, Senát schválil novelu jejich řádu

Exekuční řízení se má ještě před koncem roku zjednodušit a zrychlit. Současně by se měla zvýšit ochrana práv účastníků tohoto řízení. Počítá s tím vládní novela exekučního řádu, kterou dnes schválil Senát. Normu, která má nabýt účinnosti do dvou měsíců po vyhlášení ve Sbírce zákonů, nyní dostane k podpisu prezident.Hlavní změnou novely je přiměřenost exekucí, která má zaručit, že zabavovaný majetek nebude mnohem vyšší hodnoty než dlužná částka. Exekutor by tak už do budoucna kvůli vymáhané stokoruně neměl obstavit celý bankovní účet. Hlavním způsobem, jak získat od dlužníka peníze, bude takzvané přikázání pohledávky, poté srážky ze mzdy, a teprve pak bude moci exekutor sáhnout na majetek dlužníka.Nově by mělo platit, že dlužník v exekuci bude mít sice zablokovaný celý majetek s výjimkou běžných činností, jakmile ale bude zajištěn dostatečný majetek pro uhrazení dluhu, majetek bude opět uvolněn.

Novela zpřesňuje také okolnosti postihu exekutorů a čekatelů na místo exekutora. Přestupky exekutorů má nově řešit kárný senát Nejvyššího správního soudu, v němž bude moci mít zastoupení Exekutorská komora. Komora by rovněž měla vypisovat místo ministerstva spravedlnosti výběrové řízení na soudní exekutory, ovšem podle vymezených pravidel a lhůt.O zahájení exekuce by měl podle novely nadále rozhodovat soud, ale návrh na zahájení řízení by se měl nově podávat soudnímu exekutorovi. Ten se teprve se všemi náležitostmi obrátí na exekuční soud, který svým usnesením rozhodne. Exekutor bude také vyřizovat pouze takové věci, v nichž mezi účastníky panuje shoda. V opačném případě předloží věc k rozhodnutí soudu.

Podle ministerstva spravedlnosti je novela nezbytná vzhledem k neutěšenému stavu exekuční agendy, kdy soudy musejí vykonávat obecnou administrativu, místo aby se věnovaly věcem, kde je mezi účastníky řízení spor nebo které jsou věcně obtížné. Novela prý není namířena proti exekutorům, ale má zabránit tomu, aby přehmaty některých exekutorů poškozovaly celý exekutorský stav.Norma přináší také možnost vyškrtnutí věci ze soupisu. To znamená, že pokud exekutor zapsal věc, která patří třetí osobě, může soudní exekutor rozhodnout o vyškrtnutí této věci ze seznamu zabaveného majetku. Dalším vstřícným krokem vůči věřitelům je stanovení lhůty, v níž bude exekutor povinen vyplatit oprávněné osobě vymoženou částku.

Nakládání s osivem krajových odrůd dostalo nová pravidla
Senát dnes schválil novelu zákona o oběhu osiva a sadby, která se dotýká zejména odrůd významných z hlediska zachování genetických zdrojů rostlin. Novela řeší problematiku krajových odrůd nebo takových, které se přirozeně přizpůsobily místním podmínkám. Týká se to hlavně těch odrůd, které jsou významné z hlediska zachování a využívání genetických zdrojů.Ministr zemědělství Jakub Šebesta řekl, že novela definuje některé nové pojmy, například krajovou odrůdu, uchovávanou odrůdu, zachování genetického materiálu v jeho přirozeném prostředí. Současně také stanoví podmínky pro uvádění do oběhu osiva uchovávaných odrůd. Podle ministra jde o původní zvláštní staré krajové odrůdy, které buď nebyly vůbec registrovány, nebo u nich registrace skončila, ale jsou důležité i z hlediska zachování současného genofondu.

Vláda návrh předložila poslancům koncem května. Sněmovna ho schválila ve zrychleném režimu 10. června. Ještě ho musí podepsat prezident. Účinnosti má nabýt v polovině měsíce následujícího po vyhlášen ve Sbírce zákonů. Novela usnadňující převody zemědělských pozemků se vrací sněmovně
23. července 2009Poslanci dostanou zpět na stůl novelu, jež měla umožnit zemědělcům prodávat či převádět na příbuzné půdu, kterou ještě nesplatili státu. Senát ji dnes odmítl schválit a vrátil ji sněmovně s pozměňovacími návrhy.Farmáři, kteří si v minulosti koupili půdu od státu, ji mohou splácet až 30 let. Novela počítala s tím, že nesplacený dluh za půdu by se převedl na nového vlastníka. Podmínkou mělo být, aby nový majitel nejméně po tři roky provozoval v daném katastrálním území zemědělskou výrobu.Novela měla také omezit předkupní právo státu na zemědělskou půdu. Předkupní právo by zaniklo splacením ceny za pozemek, nejdříve ale 15 let od zápisu majitele do katastru. Tato lhůta byla zkrácena ze současných 30 let. A právě to se stalo terčem kritiky senátorů. Novelu vrátili poslancům zpět s tím, že lhůta zůstane 30 let."Stát dal exkluzivní podmínky zemědělcům na převod státní zemědělské půdy do jejich vlastnictví, nicméně si za tyto výhodné podmínky stanovil předkupní právo. To by novela, která přišla ze sněmovny, výrazně omezila. Náš názor byl, že stát si má nechat předkupní právo dál. Dalším pozměňovacím návrhem chtějí senátoři zachovat pozemky v území ekologické stability ve vlastnictví státu. Novela měla umožnit jejich vydávání městům a obcím. "Považovali jsme to za zbytečné. Tyto pozemky mají zůstat dál územím ekologické stability a není rozhodující, kdo je vlastníkem. A aby nebylo možné měnit jejich účel, je dobré, když si je ponechá stát," doplnil Eybert.
 

Senát souhlasí se zjednodušením formulářů neschopenek
Lékařské formuláře pro hlášení o nemocenské by se měly zjednodušit. Senátoři dnes schválili novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou společně předložili bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD). Původní zákon platí od letošního ledna a ukázalo se, že lékaři jsou kvůli němu zavaleni administrativou. Novela by mohla snížit jejich náklady na odesílání hlášení až o třetinu. Novela teď poputuje k prezidentovi. Platit začne tři měsíce po vyhlášení.Pro schválení novely zvedlo ruku 62 senátorů, osm se zdrželo, nikdo nebyl proti.Lékaři si na přílišnou náročnost tiskopisů k takzvané neschopence stěžovali už od ledna, kdy Nečasem prosazený zákon vstoupil v platnost. Práci jim komplikoval například fakt, že museli vyplňovat každou z šesti stránek formuláře zvlášť, což jim zabíralo mnoho času na úkor péče o pacienty. Ministerstvo už na začátku roku slíbilo nápravu.

Podle novely se sníží počet dílů tiskopisů, některé z nich se zruší. Navíc se také prodlouží lhůta pro zasílání formulářů. Podle Nečase by změna a tisk nových formulářů neměly znamenat další náklady, protože se stejně znovu tisknou každý rok.Další zjednodušení hlášení nemocenské si úředníci slibují od zavedení elektronické neschopenky. Ministerstvo sociálních věcí na něm prý usilovně pracuje.Podle zákona o nemocenském pojištění z dílny bývalého ministra práce a sociálních věcí Nečase stonají první tři dny lidé zadarmo, od čtvrtého do 14. dne jim nemocenskou platí zaměstnavatel, od 15. dne pak stát. Nový systém podle Nečase pomohl výrazně ušetřit peníze ze státního rozpočtu a snížit počet krátkodobě nemocných.

Senát schválil zrušení knihy jízd pro malé a střední podnikatele
Malí a střední podnikatelé s nejvýše třemi služebními vozy nebudou muset v budoucnu vést knihu jízd. Místo toho si budou moci odečítat za každé auto 5000 korun měsíčně. Příslušnou novelu, která to umožní, dnes schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident republiky. Podnikatelé krok Senátu vítají.Zrušení knihy jízd obsahuje poslanecká novela zákona o správě daní a poplatků, kterou ve sněmovně předložil poslanec ODS Michal Doktor. Novela zavádí například povinnost finančních úřadů zdůvodňovat svá rozhodnutí v případě dodatečně doměřených daní. Také odvolání poplatníka u dodatečně doměřené daně by mělo mít nově odkladný účinek. Zákon také umožní pokutovat pracovníky finančních úřadu za porušování mlčenlivosti. "Bylo zrušeno 'nevolnické' postavení poplatníka," komentoval schválení novely poslanec Doktor.Návrh na zrušení povinnosti vést knihu jízd vložil ve sněmovně Doktorův stranický kolega Zdeněk Prosek. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyčíslilo vzniklé úspory na 850 milionů korun.

Poslanec Doktor dnes musel ujišťovat některé senátory, že není možné, aby podnikatelé kombinovali paušály na auta spolu s výdajovými paušály, které senát schválil ve středu. Návrh kritizoval místopředseda Senátu a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, který ho navrhl zamítnout.Novela má nabýt účinnosti od příštího ledna. Podnikatelé ale budou moci výhody paušálního odpočtu nákladů využít již v daňovém přiznání za letošní rok. Podle MPO budou moci podnikatelé poprvé využít tento paušál od 1. října letošního roku. Pokud ale služební auto nevyužívají výlučně k podnikání, budou si moci odečíst měsíčně nejvýše 4000 korun.

Schválení přivítala Hospodářská komora ČR. "Schválení tohoto návrhu je dlouho očekávanou a vítanou zprávou pro naše podnikatele, kterým se tak o další kousek zjednoduší jejich činnost. Jsme rádi, že senátoři podpořili zrušení této nesmyslné povinnosti, která podnikatele bez jakéhokoliv efektu pouze zbytečně zatěžuje," uvedl prezident komory Petr Kužel."Věříme, že jednotlivá ministerstva budou v trendu snižování administrativní zátěže a rušení zbytečných byrokratických opatření pokračovat. Doufáme, že se vláda pokusí maximálně dodržet svůj závazek do konce roku 2010 snížit administrativní zátěž o 20 procent," dodal Kužel s tím, že zbytečná opatření a nařízení, jako je například kniha jízd, život tuzemských firem pouze stěžují a zdražují.
 

Senát podpořil zvýšení počtu trestných bodů pro řidiče z 12 na 18
Maximální hranice počtu trestných bodů pro řidiče by se mohla zvýšit z 12 na 18. Počítá s tím novela, kterou vypracovali senátoři ODS. I když se změnou nesouhlasil ministr dopravy Gustáv Slamečka, Senát dnes předlohu podpořil v prvním čtení. Ke schvalování novely zákona o pozemních komunikacích se po jejím projednání v senátním hospodářském výboru vrátí na podzim.Slamečka nesouhlas s navrhovaným zvýšením maximálního počtu trestných bodů, po jehož dosažení následuje ztráta řidičského průkazu, zdůvodnil doporučením expertní skupiny. Odborníci podle něj považují dvanáctibodovou hranici za optimální z hlediska zajištění bezpečnosti na českých silnicích. "Nemyslím si, že by se tím, že se ta pravidla budou uvolňovat, ta bezpečnost zvýšila," řekl ministr novinářům.

Český systém bodového hodnocení je ale podle pětice senátorů ODS, kteří novelu předložili, "nepřiměřeně tvrdý, vymyká se systémům používaným v Evropě a postrádá mechanismus varování řidiče o počtu dosažených bodů". Proto navrhli do českého právního řádu zavést zjednodušený německý model. Obce by podle novely měly řidiče, kteří nasbírali už tucet bodů, na tuto okolnost upozornit písemně nebo elektronicky.Bodový systém v Česku funguje od července 2006, tedy tři roky. Do konce letošního června mělo podle ministerstva dopravy na kontě alespoň jeden trestný bod za porušení dopravních předpisů téměř 625.000 řidičů, tedy zhruba každý desátý. Maximální dvanáctibodové hranice dosáhlo přes 20.000 lidí. Jejich počet stále stoupá, přestože existují alternativy, jak si počet trestných bodů snížit. Odečtení čtyř bodů může motorista dosáhnout od července 2007 tím, že po 12 měsíců jezdí bezpečně.

Zvýšením hranice bodů podle německého modelu podpořilo sdružení Autoklub ČR. "S podobným návrhem vystoupil zástupce Autoklubu ČR také na jednání expertní skupiny při ministerstvu dopravy již v roce 2007, expertní skupina se však bohužel k tomuto návrhu postavila zamítavě.


Novela zákona o daních z příjmů 
Zdroj: Verlag Dashöfer
Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona o daních z příjmů, která přináší změny nejenom pro zdaňovací období roku 2009, ale i zpětně pro rok 2008.


Pod číslem 216/2009 byla vydána ve Sbírce zákonů vládní novela zákona o daních z příjmů. Jako celek nabývá zákon účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, tj. 20. července 2009. Většina ustanovení má však účinnost definovánu v přechodných ustanoveních odlišně. Nejvíce skloňovanou novinkou jsou mimořádné odpisy majetku v 1. a 2. skupině, kdy je doba odpisování zkrácena z 3 let na 1 rok u majetku v 1. skupině a z 5 let na 2 roky u majetku ve 2. odpisové skupině. Podle znění zákona o daních z příjmů jsou mimořádné odpisy určeny pro majetek pořízený prvním vlastníkem v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010. Možnost kratšího odpisování majetku se promítla i do způsobu pořízení formou finančního pronájmu. Použije se na majetek, který je předmětem smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku uzavřené ode dne nabytí účinnosti novely do 30. června 2010 a který je v tomto období přenechán nájemci ve stavu způsobilém obvyklému užívání. Novela blíže nestanoví žádná omezení, pokud jde o zdaňovací období započatá v roce 2008, od kterého okamžiku je majetek považován za pořízený, jak ošetřit způsob odpisování najatého majetku ve smlouvách o finančním pronájmu atp. Tyto otázky budou předmětem výkladu.

Novinkou v oblasti mezinárodního zdanění pro daňové rezidenty ČR je to, že česká fyzická osoba může na příjmy uplatnit metodu vynětí příjmů ze zdanění v ČR i v případě, kdy je smlouvou o zamezení dvojího zdanění dohodnuta metoda zápočtu daně. Podmínky aplikace nového ustanovení jsou následující:

jde o příjmy ze závislé činnosti,
činnosti jsou vykonávány ve státě, s nímž ČR uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, příjmy plynou poplatníkům, kteří jsou daňovými rezidenty ČR,
příjmy plynou od zaměstnavatele, který je daňovým rezidentem státu, kde je činnost vykonávána, nebo od zaměstnavatele, který je českým daňovým rezidentem a příjmy jdou k tíži stálé provozovny v místě výkonu činnosti,
příjmy byly ve státě zdroje zdaněny.
Na ostatní příjmy poplatníka se i nadále použije sazba vypočtená vč. vyňatých příjmů (ustanovení má opodstatnění pouze v případě progresivní sazby daně, ta je od roku 2008 zrušena). Ustanovení je volitelné, tj. pokud je to výhodnější, použije poplatník na všechny příjmy zápočet.

Vláda schválila novelu vodního zákona, má snížit výdaje firem
Vláda dnes schválila novelu zákona o vodách. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Nová právní úprava má snížit roční náklady státu i podnikatelů celkem o 240 milionů korun. Zároveň přináší změny, které mají příznivý vliv na životní prostředí a jeho ochranu, uvedl Vorlíček.Úřad odhaduje, že nový zákon ušetří podnikatelům zejména díky zjednodušení administrativy až 130 milionů korun ročně. Ze státního rozpočtu by mělo za rok jít o 110 milionů korun méně.

"Vodní zákon je živou normou a v praxi se ukazuje, že některé záležitosti je třeba upravovat dle praxe tak, aby tento zákon nebyl přítěží," řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Zákon nově definuje pojem takzvaného přirozeného koryta vodního toku. To podle novely přirozeně vytvořila řeka, nebo je výsledkem její revitalizace. V případě přirozené změny koryta, například v důsledku povodně, nově nebudou správci toků nuceni koryto upravovat. Pouze v případě, že řeka následně zasáhne na soukromý pozemek, bude moci jeho vlastník požádat o navrácení toku do původního koryta. Bude také moci nabídnout pozemek státu k odkoupení. Nový prvek v zákoně dle úřadu přináší ulehčení pro správce vodních toků, odstranění zbytečné regulace koryt je navíc příznivé pro přírodu.Upravená novela s odvoláním na ekonomickou krizi nezvyšuje poplatky za čerpání či vypouštění vody, ani nezavádí poplatky nové, jak tomu mělo být dle původních návrhů. "V souvislosti s globální hospodářskou krizí bylo ustoupeno od uvažovaného posílení finančních zdrojů pro veřejnou potřebu v oblasti vodního hospodářství," uvedl úřad. Původní návrh totiž uvažoval o poměrně výrazném zvýšení poplatků za odběry podzemní vody či její vypouštění. Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, zastupující vodohospodářské firmy, v reakci na něj v březnu uvedlo, že by následně podražila pitná voda pro konečné spotřebitele.

Rozsáhlá novela předpokládá minimálně patnáct administrativních změn a zjednodušení. V případě běžných stavebních úprav vodovodů a kanalizací nebude například již do budoucna potřeba stavebního povolení i ohlášení, pokud stavba nebude měnit jejich trasu. Nová právní úprava také ruší povinnost zjišťovat jakost odebrané vody a výsledky dále předávat státní správě.Součástí návrhu zákona je také novela přestupkového zákona, která vychází z nové koncepce správního trestání, uvedlo ministerstvo. Skutkové podstaty přestupků ve vodním hospodářství mají nově být posuzovány na základě vodního zákona, nikoliv přestupkového zákona, jak tomu je doposud. 
 

Daňový kalendář - praktické informace

31. července 2009
fyzické osoby - OSVČ - podání přehledu OSVČ příslušné správě sociálního zabezpečení za rok 2008 (u OSVČ, kterým přiznání k dani z příjmů zpracovává daňový poradce na základě plné moci); doplatek sociálního pojištění je splatný do 8 dnů ode dne podání tohoto přehledu, případně do 8. srpna, nebyl-li přehled podán ve lhůtě
fyzické osoby - OSVČ - podání přehledu OSVČ příslušné zdravotní pojišťovně za rok 2008 (u OSVČ, kterým přiznání k dani z příjmů zpracovává daňový poradce na základě plné moci); pozor, doplatek zdravotního pojištění je splatný do 8 dnů po podání přiznání
fyzické osoby - OSVČ - odvedení srážkové daně nebo částky zajištění daně sražené v průběhu června
fyzické osoby - OSVČ - podání hlášení o zajištěné dani za červen
plátci DPH - poslední možnost předložení dodatečného přiznání k DPH na snížení daňové povinnosti za červen 2006
právnické osoby - odvedení srážkové daně nebo částky zajištění daně sražené v průběhu června
právnické osoby - podání hlášení o zajištěné dani za červen
zaměstnavatelé - odvedení pojistného podle vyhlášky MF č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu, na III. čtvrtletí

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 294
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář