Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Josef Radílek, 7. duben 2010
Ptačí chřipka, ano či ne.

Přestože v naší republice je již delší dobu klid, je rozumné s rizikem zavlečení ptačí chřipky počítat.

Naši chovatelé dodržují zásady biologické bezpečnosti, a to je dobře. Ostatně stále platí mimořádná veterinární opatření, na jejichž základě je nutné hlásit všechny podezřelé změny v chovech drůbeže veterinární správě. A to jak úhyny, snížení užitkovosti i potřeby krmiva.

O tom, že aviární influenza, ptačí chřipka, stále v životním prostředí existuje, svědčí informace z Dánska, Bulharska či Rumunska. V Dánsku byl na konci března zaznamenán výskyt nízce patogenního typu aviární influenzy H7 u 3 700 kusů drůbeže, v Rumunsku vysoce patogenní H5N1 u 699 kusů chované drůbeže (slepice, kachny, husy, krůty), a v Bulharsku bylo nalezeno na břehu Černého moře káně uhynulé na vysoce patogenní H5N1.

Je tedy vhodné naše chovatele upozornit, že je na místě nepolevovat v pozornosti a dodržovat pravidla biologické bezpečnosti chovů. Sledovat zdravotní stav chované drůbeže a vše podezřelé neprodleně nahlásit veterinárním orgánům.

Státní veterinární správa ČR stále situaci monitoruje, sledujeme chovy, vyšetřujeme i volně žijící ptáky. Zatím nic nenasvědčuje, že by nebezpečí hrozilo, nicméně je třeba být bdělí. Poslední výskyt, a to nízce patogenní ptačí chřipky byl u nás zaznamenán loni v chovu divokých kachen určených k vypuštění do honitby v Jihočeském kraji a u hus na jižní Moravě.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


Hodnocení => průměr 457
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář