Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Jana Brázdilová, 20. duben 2010
Soběstačnost ČR u živočišných komodit klesá, u rostlinných roste
Soběstačnost České republiky v živočišných komoditách klesá, zatímco u rostlinných produktů roste, uvedl dnes na Žofínském fóru k situaci v zemědělství a potravinářství ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Zatímco například u pšenice vzrostla soběstačnost státu v letech 2004 až 2008 oproti období 2001 až 2003 o třetinu, u vepřového masa se naopak o 16 procent propadla a ČR v něm již není soběstačná.

Více: http://www.agris.cz/detail.php?id=166581&iSub=518

Zahyne české zemědělství na politické chyby?

PRAHA – EU nám pomáhá. Soběstačnost České republiky v živočišných komoditách klesá, zatímco u rostlinných produktů roste, tvrdil na Žofínském fóru k situaci v zemědělství a potravinářství ministr zemědělství Jakub Šebesta. Odborníci s ním polemizovali.

Zatímco například u pšenice vzrostla soběstačnost státu v letech 2004 až 2008 oproti období 2001 až 2003 o třetinu, u vepřového masa se naopak o 16 procent propadla a ČR v něm již není soběstačná.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je pokles nerovnováhy mezi rostlinnou a živočišnou produkcí problém. »Nenazýval bych to soběstačnost, nazýval bych to ničením ceny,« zdůraznil v zcela zaplněném velkém sále paláce Žofín, který ho odměnil potleskem. Klesající stavy hospodářských zvířat způsobují přebytky rostlinných komodit, zejména obilí a přispívají k pádu jeho výkupních cen.

Řešení tohoto problému by podle Veleby mělo pomoci využití části rostlinné produkce pro energetické účely, a to formou výroby elektřiny v bioplynových stanicích, výrobou tepla z biomasy a produkcí biopaliv pro dopravu.

Do konce roku by v zemi mělo být 160 bioplynových stanic. Podle představ Agrární komory by do roku 2020 měl jejich počet vzrůst na 1000, vyprodukovaly by 7,5 milionu MWh elektřiny a tepla. Ministerstvo průmyslu a obchodu však v rámci národního alokačního plánu v desetiletém horizontu uvažuje o vybudování pouze 360 bioplynových stanic s celkovým výkonem 2,7 milionu MWh, uvedl Veleba, podle nějž je to málo. Navíc se nikdo se zemědělci o této problematice nebaví, což je další chyba. »K čemu máme ministerstvo zemědělství? Když nic nedělá, tak ho nepotřebujeme,« zaznělo ze sálu, který řečníka opět odměnil potleskem.

Oproti solárním a větrným elektrárnám, jejichž výkon je závislý na počasí, poskytují bioplynové stanice stabilní výkon po celý rok, argumentuje. Tisícovka bioplynek podle něj zužitkuje úrodu ze 300 000 hektarů orné půdy a vytvoří 15 000 pracovních míst. Využití odpadů je navíc přínosem z ekologického hlediska.

Solidarita - cizí slovo?

Slovenský ministr zemědělství Vladimír Chovan šel ještě dále, neboť zpracoval program pro rozvoj agrokomplexu, který může přinést přes 100 000 pracovních míst. Probléme však podle něj je, že EU nemá společnou zemědělskou politiku ale velmi různé politiky, což některé státy znevýhodňuje. Dále podporuje různé programy, jako např. »welfare zvířat«, které však v rámci platné doktríny tzv. svobodného trhu znevýhodňují evropské producenty vůči producentům z jiných zemí, které podobné programy neprovozují. »Evropské politiky jdou prostě proti sobě a pokud si nevyjednáme rovné podmínky, tak to nemusí dopadnout dobře,« varoval a posteskl si, že čeští partneři v klíčových okamžicích při hlasování v radě ministrů »vyměknou«.

»Skutečně postrádám smysl v tom dovážet jablka, hrušky, kořenovou zeleninu či cibuli a česnek z celého světa, a to i v době, kdy probíhá jejich sklizeň,« poznamenal prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Podle něj nemá vláda po letech transformace jasno, zda vůbec české zemědělství chce mít či nechce. Potravináři i agrárníci trvale upozorňují na to, že v řadě případů jsou do země dovážené nekvalitní produkty. Tuzemské kontrolní orgány by proto měly více chránit domácí trh před takovými importy, dodal Toman. 20 let od převratu se prý jen nekoncepčně bojuje mezi zemědělci, potravináři i obchodními řetězci a nyní se zdá, že české zemědělství začíná svůj boj prohrávat z ryze politických důvodů, neboť zaměstnává už jen zlomek populace a ten je krátkozrace uvažujícím politiků žijícím od jednoho volebního období k druhému celkem lhostejný. Že to povede zákonitě k růstu cen potravin pro konečného spotřebitele je evidentně nepálí, vymluví se na »neviditelnou ruku trhu«.

Východiska existují

»Musím dát panu slovenskému ministru za pravdu, není možné, aby byly v EU dvojí podmínky pro zemědělce, není možné, aby čeští zemědělci nebyli schopni konkurovat nikoliv vinou nějaké své neefektivity, ale vinou toho, že jejich soupeři jsou dotování mnohem více a vytlačují je z domácího trhu. KSČM proto již dlouho navrhuje za prvé vyrovnat podmínky ve starých a nových zemích EU a za druhé vypracovat koncepci rozvoje agrokomplexu. Máme vysokou míru shody s vizí Agrární komory, podporujeme např. zapojení ladem ležící půdy pro energetické využití a voláme po urychleném řešení, neboť dle studií, které mám k dispozici, hrozí v blízké době bankrot 20% až 30% podniků v rámci českého zemědělství. To KSČM nehodlá připustit, neboť by to byl počátek pádu celého sektoru,« řekl Haló novinám stínový ministr zemědělství Pavel Kováčik.

15. dubna 2010, Milan ROKYTKA

 

 


Hodnocení => průměr 357
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář