Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Jana Brázdilová, 18. květen 2010
Na statisících ha není co pěstovat
Na zhruba 600 tisících hektarech zemědělské půdy v České republice v současnosti není co pěstovat. Zemědělce proto poškodilo prezidentské veto zákona o zvýšení biosložky v pohonných hmotách, protože nebudou moci využít plodiny ze zhruba 67 tisíc hektarů.

 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl v neděli prezident Agrární komory Jan Veleba.


"Jediná šance je zapojit tyto hektary do energetické bilance státu a jeden z výrobků jsou biopaliva," uvedl Veleba. Pěstování surovin na biopaliva, tedy obilí, cukrové řepy a řepky, je podle něj pro zemědělce přirozené.
Novela by od letošního června navýšila podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 procenta na šest procent. Zvýšení podílu by podle exministra životního prostředí Martina Bursíka znamenalo zdražení nafty o 18 haléřů a benzinu o 13 haléřů na litr. K podobným číslům došla i Agrární komora. Podle analytika společnosti Fio Josefa Novotného by pohonné hmoty zdražily na litru zhruba o korunu.
Středeční veto zákona Václavem Klausem nebylo podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla namířeno proti zemědělcům, ale proti pokřiveným pravidlům na trhu. Přimíchávání biosložek označil za špatné se sporným ekologickým dopadem.
Podle místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové ovšem současná sněmovna už nebude předlohu zvyšující podíl biopaliv v benzinu a naftě projednávat. Nynější poslanci nestihnou o zákonu, který se jim s prezidentským vetem vrátil, s konečnou platností rozhodnout kvůli legislativním lhůtám. Pokud by měla novela o ochraně ovzduší platit, bude muset být po volbách předložena sněmovně znovu a opět projít celým legislativním procesem.

 


Hodnocení => průměr 439
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář