Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Jana Brázdilová, 18. květen 2010
Povodňové mapy se hodí i zemědělcům
 Informace o nebezpečí výskytu povodní v konkrétní lokalitě na celém území České republiky se mohou hodit v rámci svého podnikání i zemědělcům. Stupeň rizika odhalují povodňové mapy, které zpřístupňuje zdarma na svých internetových stránkách Česká asociace pojišťoven. Vyhodnocení prostřednictvím map mohou uplatnit například před koupí nemovitosti či uzavřením pojištění.

Přestože aplikace k identifikaci rizika povodně je umístěná na webových stránkách (www.cap.cz) od ledna minulého roku, doposud bylo její využití provozovatelem zpoplatněno. Proč se nyní nabízí její využití zdarma? „Statistiky nám potvrdily zájem veřejnosti o identifikaci rizikových míst, zároveň však upozornily i na to, že mnohé odradila cena za získanou informaci. Z tohoto důvodu jsme připravili s dodavatelem systému řešení, které umožňuje bezplatný on-line vstup do aplikace každému. Široká veřejnost tak dostává do rukou identický nástroj, jaký využívají pojišťovny při stanovování rizik, a každý si může například při koupi nemovitosti na celém území České republiky ověřit záplavové riziko lokality, ve které se nachází jeho nemovitost a tím i její pojistitelnost,“ vysvětlil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora
Jak potvrdila manažerka komunikace a vzdělávání Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven, povodňové mapy k identifikaci nebezpečí vzniku povodně v dané lokalitě a jeho dopadu na pojištění majetku se mohou hodit i zemědělcům. Upozorní je například na nebezpečí povodně či záplavy v lokalitě, kde hodlají koupit nemovitost, například objekty pro využití v rostlinné, živočišné a potravinářské výrobě, ale třeba i polí. Vyhodnocením zároveň získají informaci o reálné možnosti pojištění objektu, respektive o možném navýšení ceny pojistného.
Aplikace vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. Podle Kotyrové druhý a třetí stupeň (zóny s nízkým a středním nebezpečím výskytu povodní) signalizuje již zvýšené riziko. Klient pojišťovny může předpokládat navýšení pojistného o rizikový příplatek. Výši rizikového příplatku si pojiš´tovny stanovují individuálně, některé zvyšují i částku spoluúčasti na vyčíslené škodě. V České republice existují však lokality zahrnuté do 4. rizikové zóny (s vysokým nebezpečím výskytu povodně) , které jsou z hlediska neúnosného rizika výskytu povodní nepojistitelné, anebo jsou pojistitelné jen za určitých podmínek, kdy je pojistné výrazně navýšeno. Takovou informaci ocení zejména ti, kteří o koupi nemovitosti v takové lokalitě zatím jen uvažují, sdělila manažerka asociace.
Program na určení rizikových povodňových zón vznikal pro potřeby členských pojišťoven České asociace pojišťoven v etapách od roku 2001. Pokrývá celé území České republiky, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. Největších 210 měst je zmapováno velmi podrobně v podobě plánů měst, a to v měřítku 1:10 000. Program umožňuje dva způsoby vyhledávání lokality, ve které se zjiš´tuje nebezpečí výskytu povodně – při prvním se vyhledává adresa, při druhém se označuje poloha na mapě. Výsledná informace o pojistném nebezpečí na uživatelem zvolené adrese je poskytnuta formou „Rizikové zprávy“, která je systémem vygenerována a zpřístupněna ke stažení ve formátu PDF, popsala Kotyrová. Zároveň zdůraznila, že služba je určena výhradně pro nekomerční využití fyzickou osobou.
Jednotlivé záplavové zóny použité v aplikaci byly vytvořeny za použití nejrůznějších metodik, přičemž významnou roli sehrál i Geomorfologický regresní model poskytnutý renomovanou světovou zajišťovnou SwissRe. Celý systém je průběžně aktualizován o nové mapové podklady a datové údaje. Dodavatelem systému je společnost Intermap Technologies, s. r. o., informovala Kotyrová


Hodnocení => průměr 394
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář