- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců a biopotraviny
Vyjádření PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců k informacím v médiích o obsahu pesticidu v biopotravinách na základě kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce
Informace o výsledcích kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009- informace o obsahu pesticidu v biopotravinách byly zveřejněny 6.5. v Hospodářských novinách a 7.5. na TV Prima. Jsme toho názoru, že způsob prezentace problematiky pesticidu v biopotravinách byl zcela zavádějící. Takovéto nekompetentní zveřejnění muže vést k poškození pověsti jednotlivých výrobců biopotravin i celého sektoru ekologického zemědělství. „Vadí mi hlavně způsob české publicistiky, kdy média prezentují převážně negativní informace bez objektivního a hlavně kompletního vysvětlení. Je evidentní, že jde o snahu skandalizovat biopotraviny a celé ekologické zemědělství, snížit jejich důvěryhodnost a ocenit producenty či obchodníky.“ dodává Kateřina Nesrstová, manažerka svazu.
V žádném případě nechceme zlehčovat tu skutečnost, že u kontrolovaných vzorku byla rezidua pesticidu detekována, ale při bližším prověření konkrétních analýz se musíme jako Svaz ekologických zemědělců za dotčené výrobce biopotravin postavit.
Jaká jsou objektivní fakta?
1. Rezidua nalezená v biopotravinách jsou v tak malém množství, že v porovnání s množstvím povoleným pro konvenci (kterou většina obyvatel CR každý den konzumuje) jsou naprosto zanedbatelné (v dotčených vzorcích biopotravin jsou detekovány pouze tisíciny z maximálních množství reziduí pro konvenci)
2. Je-li presto takovéto množství detekováno, svědčí to o vysoké kvalitě kontrol, které jsou v oblasti biopotravin a ekologického zemědělství mnohonásobně přísnější a častější.
Také fakt, že většina reziduí se našla v biopotravinách z dovozu, poukazuje na vysokou důvěryhodnost našich českých biopotravin. Spotřebitelé však musí brát na zřetel, že některé biopotraviny nelze v České republice vyrobit a například v zimním období je třeba dostatečně zásobovat trh, a proto je někdy nutné sáhnout po dovozových biopotravinách. Je však snahou naší a našich producentu, aby zboží z ekologického zemědělství pocházelo hlavně z české bioprodukce, kdy má spotřebitel vetší jistotu odpovídající kvality!
V případě takovéhoto nálezu je třeba zveřejnit objektivní fakta, pomohlo by to naopak uklidnit spotřebitele, že stane-li se podobný případ, vše se vždy a bez výjimek řeší.
ZÁVĚREM:
BIOPOTRAVINY NEJSOU ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ A JSOU VŽDY OPROTI KONVENCI VÝRAZNĚ MÉNĚ (NEBO VŮBEC) ZASAŽENY JAKÝMIKOLIV REZIDUI.
Zdroj: PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců