Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Jana Brázdilová, 30. červen 2010
Závislost zemědělců na dotacích se zvyšuje
 Závislost hospodářského výsledku zemědělských podniků na dotacích se v loňském roce dále prohloubila. Podle Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2009, tzv. Zelené zprávy, kterou má Agroweb k dispozici, se podnikatelský důchod v zemědělství loni meziročně snížil o 67,8 procenta na 3,2 miliardy korun, přičemž kladné hodnoty dosáhl zejména díky meziročně vyšším výrobním dotacím.


Přibík Oldřich (28.6.2010)
 
„Podíl výrobních dotací na celkové produkci přesáhl 31 procent, což je maximum od roku 2004, a ovlivnil tím pozitivně podnikatelský důchod ze zemědělství, který pouze díky této relaci neklesl do záporných hodnot. Nicméně závislost důchodu na podporách se ještě zvýšila a za rok 2009 se blíží stoprocentní hranici (94,3 %), což je opět rekord od roku 2004,“ uvádí se v Zelené zprávě.
V loňském roce pokračoval nárůst podpor od vstupu naší země do Evropské unie. Ve srovnání s předvstupním rokem 2003 se celkové podpory více než zdvojnásobily, z toho samotné podpory zemědělskému a rybářskému sektoru se zvýšily více než 2,5krát. Celkové podpory loni proti roku 2008 narostly z 37,7 miliardy na 43,8 miliardy korun, tedy o 16,2 procenta, z toho podpory do zemědělství včetně rybářství z 35,5 na 39,8 miliardy korun, což představuje zvýšení o 12,1 procenta. Nejvíce k této meziroční změně přispěly o čtvrtinu vyšší výdaje z unijních zdrojů, doprovázené zvýšenými výdaji ministerstva zemědělství o 26,6 procenta,.zejména na jeho dotační programy.
Podle Zelené zprávy vykázala produkce odvětví zemědělství v roce 2009 v porovnání s rokem 2008 významný pokles, a to o 18,1 procenta. Rostlinná produkce poklesla o 18,3 procenta a živočišná o 18,9 procenta. Současně se meziročně snížila o téměř deset procent výrobní spotřeba, asi o 42 procent hrubá přidaná hodnota a čistá přidaná hodnota klesla na pětinu úrovně předchozího roku „I přes významný růst objemu produkčních podpor (o 17,4 procenta) všechny ostatní sektorové ukazatele výrazně klesly,“ uvádí Zpráva. Zmíněné negativní trendy v českém zemědělství jsou podle tohoto dokumentu přímými důsledky ekonomické krize, která se začala projevovat již v druhém pololetí roku 2008.
V loňském roce pak došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 24,8 procenta. Nejvíce se na něm z rostlinných komodit nejvíce podílely obiloviny a olejniny, z živočišných komodit především mléko. V rostlinné výrobě celkově klesly farmářské ceny o 32,2 procenta zejména v důsledku výrazného propadu cen obilovin o celých o 41 procent a více než 35procentního poklesu cen olejnin. Snížení cen do pěti procenta pak zaznamenali pěstitelé brambor a cukrovky. Farmářské ceny ovoce vloni meziročně spadly o 24,4 procenta a o něco mírnější pokles ceny zaznamenali i pěstitelé zeleniny a květin.
Průměrná cena zemědělských výrobců živočišných komodit loni klesla v meziročním porovnání na 73,3 procenta. U všech základních komodit s výjimkou skotu nastal meziročně pokles cen. Nejvyšší byl zaznamenán u mléka, a to o 29,3 procenta a u drůbeže o devět procent. Nepatrně se vloni zvýšila pouze cena skotu, to o 0,3 procenta.
Vývoj cen průmyslových výrobců podle Zprávy vcelku odpovídal vývoji spotřebitelských cen. Ty se u potravin a nápojů se snížily v porovnání s rokem 2008 o 3,9 procenta. Zároveň poklesly meziročně i ceny vstupů do zemědělství, a to o 7,4 procenta.

www.agroveb.cz Přibík Oldřich (28.6.2010)


 


Hodnocení => průměr 428
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář