- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Farmáři dnes v Bruselu bojovali holínkami proti smlouvám s mlékárnami
Chtějí tak zastavit reformu trhu s mlékem, kterou evropská sedmadvacítka připravuje. Ta se týká smluv mezi samotnými zemědělci a velkými producenty mléka, které mají být povinné. Farmáři však mají strach, že budou nuceni přistoupit na nižší výkupní ceny a nikdo se jich nezastane.
Farmáři: Evropa by měla určovat ceny mléka v celé EU
Unijní ceny mléka v současnosti do značné míry ovlivňuje systém kvót, kdy každá země může vyrobit jen jeho určité množství, jinak ji čekají citelné pokuty. Ten ale v roce 2015 zcela skončí a ještě o dva roky dříve unie zruší například dotace na vývoz mléka či mléčných výrobků.
Romuald Schaber z mlékárenské asociace EMB
"Je to prostě tak, že slabá pozice producentů na trhu způsobí, že budou nuceni uzavírat nevýhodné kontrakty, které dopadnou i na farmáře. V budoucnosti se přitom nic nezmění do té doby, než budou mít producenti v ruce nástroje, které jejich pozici na trhu posílí."
Budova Rady Evropské unie v Bruselu dnes schytala sprchu gumových holínek. Farmáři se obávají, že by se mohla opakovat situace z loňského roku, kdy kvůli citelnému poklesu výkupních cen řada zemědělců bojovala o přežití. Evropská unie jim nakonec pomohla zhruba 280 miliony eur (tedy 7,3 miliard korun), ale ani to podle EMB nezabránilo, aby se zemědělstvím skončilo za poslední rok několik desítek tisíc farmářů v Evropě. EU by podle asociace měla vytvořit unijní agenturu, která by monitorovala a určovala ceny mléka v celé evropské sedmadvacítce.
Nyní jsou ale ceny mléka vysoko, zemědělci se nemají čeho bát
Podle politiků už ale problémy farmářů tak naléhavé nejsou. V poslední době totiž výkupní ceny mléka rostly. "Nemyslím si, že by se zrovna dnes tady dohodlo, aby mohli být do budoucnosti klidní, ale v současné době se cena mléka tak nějak oživila a stabilizovala," řekl novinářům náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák. Ani tak své obavy neschovával.
Náměstek českého ministra zemědělství Stanislav Kozák
"Já mám trochu strach z českého sektoru, kde my jsme schopni vymýšlet různé kličky jak ty smlouvy obcházet. Mám trochu strach, jestli to našim zemědělcům bude naprosto vyhovovat."