Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35117 lidí


Jana Brázdilová, 3. listopad 2010
Vláda přímé platby v roce 2011 nedorovná
Čeští zemědělci nemohou v příštím roce počítat s plným dorovnáním přímých plateb.
Na včerejší tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Nečas. „Nebudu dávat žádné populistické sliby. Nedorovnáme. Rozpočtové podmínky českého rozpočtu to zkrátka nedovolují,“ řekl premiér. Dodal, že „v příštím roce se dosáhne osmdesáti procent hodnoty dotací, které bychom dostávali, kdybychom byly starou členskou zemí Evropské unie,“ přičemž podle jeho slov naše mzdové náklady či náklady na vstupy nedosahují osmdesáti procent nákladů našich západoevropských sousedů.

Podle Nečase existuje "jistá korelace" mezi výší dotací z evropských fondů a mírou produktivity práce v zemědělství. „My musíme s těmi dotacemi zacházet tak, aby nedevastovaly konkurenceschopnost českého zemědělství. To znamená, aby tady neklesala produktivita práce,“ řekl premiér.
Podle smluv dojednaných před vstupem ČR do EU by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit až 4,8 miliardy korun. V návrhu rozpočtu pro příští rok je však v této kolonce kvůli úsporám zatím nula. Přitom přímé platby jsou nejvýznamnější zemědělskou dotací a Agrární komora hrozí protesty, pokud stát letos touto formou nevyplatí aspoň tři miliardy korun. Stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají čeští zemědělci na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám z národních rozpočtů, známým také pod jménem top-up.
Prezident Agrární komory Jan Veleba nedávno pohrozil možnými protesty zemědělců v ulicích, pokud jim stát nevyplatí alespoň tři miliardy korun. Současně uvedl že komora
ještě tento měsíc uspořádá v pražské Lucerně celostátní shromáždění zemědělců. "Lucerna je určitý symbol. Když nám bylo těžko, jsme se tam scházívali," uvedl Veleba. "Chceme tam pozvat předsedu vlády, ministra financí a samozřejmě ministra zemědělství," doplnil. Zemědělci zástupce státu chtějí přesvědčit o nutnosti navýšení rozpočtu. Pokud ani toto setkání zvýšení dotací nepřinese, je podle Veleby pravděpodobné, že by farmáři přešli k protestům.




Hodnocení => průměr 406
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář