- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Prodej půdy cizincům
Vláda schválila novelu devizového zákona, která umožnuje prodej zemědělské půdy cizincům. Zákaz prodeje si Česko vyjednalo jako výjimku při vstupu do Evropské unie, výjimka ale skončí v květnu příštího roku. Dosud sice cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí, desítky tisíc hektarů už ale vlastní zahraniční právnické osoby, které mají v Česku sídlo.
Podle ministerstva financí bylo nutné uvést devizový zákon do souladu s primárním právem EU, jinak by prý mohla Evropská komise proti Česku zahájit řízení, které by mohlo vyústit až v rozsudek Soudního dvora EU a případnou pokutu.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) má do konce ledna připravit změny zákonů o státní půdě a o Pozemkovém fondu. "Každý, kdo hospodaří na půdě v majetku státu, bude mít přednost při koupi této půdy. U cizinců bude časová podmínka 36 měsíců. Cílem je zabránit spekulacím," uvedl premiér Petr Nečas
Kromě zahraničních firem se sídlem v Česku totiž mohou zemědělskou půdu nakupovat také občané unie, kteří zde nejméně tři roky žijí a hospodaří. Přes prostředníky mohou půdu získávat i ze státního Pozemkového fondu, který pozemky odstátňuje.
Při vstupu do unie si Česko vyjednalo kromě sedmileté výjimky na prodej zemědělské půdy i pětiletou výjimku na prodej nemovitostí určených k bydlení cizincům. V případě bydlení se už ovšem ustanovení devizového zákona nevyužívá, protože v tomto případě je smlouva o přistoupení k EU nadřazenou právní normou.
zdroj: ČTK