- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Úspory=SVS omezí kontroly
V roce 2011 bude změna spočívat zejména v úspoře peněz v důsledku stále se lepšící nákazové situace hospodářských i volně žijících zvířat. Některá povinná vyšetření se ruší, u jiných se snižuje četnost.
U drůbeže je v reprodukčních chovech kura domácího (slepic) ve vztahu k výskytu salmonel natolik příznivá nákazová situace, že v roce 2011 zde bude vakcinace proti salmonelám pouze dobrovolná.
U domácích prasat se bude vyšetřovat jen 25 % poražených zvířat díky tomu, že se u nás nevyskytuje klasický mor prasat a ubývá i zjištění protilátek proti tomuto onemocnění u černé zvěře. A nebyl-li 6 měsíců v dotyčných okresech žádný výskyt protilátek u černé zvěře, budou se zde vyšetřovat pouze 3 % poražených prasat. V tomto ohledu se ruší i prohlídka ulovených divokých prasat. (Vyšetření na trichinelózu je jiná věc, to jsou lovci povinni i nadále).
U koní zaniká povinnost plošně vakcinovat proti chřipce, ovšem v případě „svodu“, tj. výstav, závodů apod., musí být kůň v imunitě i nadále.
V roce 2010 se naposledy vakcinovaly lišky proti vzteklině, ČR je prostá této nákazy od roku 2004. V roce 2011 se budou vyšetřovat jen 4 lišky na sto kilometrů čtverečních (ulovené i uhynulé).
Zajíci se budou vyšetřovat na brucelózu a tularemii jen na základě podezření, popřípadě podle požadavků monitoringu. To znamená 3 zajíci na sto kilometrů čtverečních a bude to zhruba 2 400 zajíců za rok.
Smyslem „nové“ Metodiky kontroly zdraví zvířat, kterou Státní veterinární správa ČR vypracovala a Ministerstvo zemědělství schválilo, je reflektovat zlepšující se nákazovou situaci a ušetřit peníze jak chovatelům, tak i ze státního rozpočtu. Plné znění Metodiky je k dispozici na stránkách SVS ČR a Mze ČR.
Zdroj: SVS ČR