- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Priority ministra zemědělství
Na tiskové konferenci ministr zemědělství zhodnotil, co se za dobu jeho působení podařilo v jeho rezortu udělat a seznámil s prioritami na rok 2011. K prvořadým úkolům patří například úspory v chodu resortu, zvýšení konkurenceschopnosti českých zemědělců, dokončení majetkového vypořádání, vytvoření spravedlivých podmínek pro podnikání v zemědělství.
Mezi priority pro rok 2011 patří například zvýšení efektivity kontrolních orgánů pro bezpečnost potravin a zemědělskou výrobu, podpora českých potravin. České potraviny chce ministr podporovat například úpravou legislativy pro jednodušší prodej ze dvora a na tržištích, změnou pravidel ke snížení byrokracie při zachování kvality, napomůže i účelná změna metodiky Regionální potraviny nebo projekt nevládních organizací na označování původu potravin. Připravuje se nařízení vlády, podle kterého všichni dovozci budou mít povinnost předem detailně informovat kontrolní orgány o zásilce. „Na nedávném jednání ministrů zemědělství v Bruselu jsem navrhl, aby v rámci Evropské unie měly vejce, vepřové a drůbeží maso vlastní „rodné listy,“ které by úřady, prodejce i spotřebitele jasně informovaly o tom, odkud výrobek pochází. Bylo by to podobné jako podrobné informace o původu, které jsou nyní v EU povinné u hovězího masa“, uvedl ministr Fuksa. K dalším prioritám patří dokončení majetkového vypořádání nebo ochrana půdy před erozí, povodněmi a zastavováním.
„Po mém nástupu se podařilo nastavit systém kulatých stolů. V rámci nich proběhla jednání a byly prezentovány názory několika desítek odborníků, akademiků, ale i lidí z praxe, na každém jednání se účastní přibližně 20 expertů. Konkrétním výsledkem kulatých stolů je například úspěšné projednání Dřevěné knihy vládou a velmi zásadní a pozitivní konsenzus s nevládními organizacemi nad „Východisky pozice České republiky k budoucí podobě Společné zemědělské politiky EU po roce 2013“, uvedl ministr Fuksa.
V roce 2010 bylo dokončeno 23 protipovodňových staveb na významných vodních tocích o celkovém objemu cca 1,3 mld. Kč (zajišťovaly státní podniky Povodí), k tomu bylo dokončeno dalších 31 protipovodňových opatření na drobných vodních tocích (zajišťovaly ZVHS a Lesy ČR) za celkem 150 mil. Kč. Dále se podařilo k 1. 1. 2011 snížit počet pracovníků o 140, a to ve všech organizačních jednotkách (40 Pozemkové úřady, 20 Agentury pro zemědělství a venkov a 80 na ústředí MZe). Snižování se dotklo všech řídících úrovní. Další podstatnou úsporou byla integrace Zemědělské vodohospodářské správy do podniků jednotlivých Povodí a do s. p. Lesy ČR. Hlavním cílem této změny bylo sjednotit a zlepšit vodní hospodářství ČR na základě logického principu, že ten, kdo se stará o lesy, se také nejlépe postará o vodní toky, které jimi protékají. Navíc má tento krok i finanční plus: ušetříme ročně asi 360 milionů korun ze státního rozpočtu.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, www.eagri.cz