- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Světové ceny obilovin a olejnin
Potravinářská pšenice se nyní na burze v Paříži obchoduje s termínem dodání srpen roku 2011 za ceny po přepočtu 4 730 Kč/t, sladovnický ječmen za 5 705 Kč/t, kukuřice za 5 735 Kč/t a řepka za 11 198 Kč/t.
Zatímco cena obilovin a olejnin v předminulém týdnu prudce klesala, minulý týden se pokles zastavil. Za poklesem bylo vyjádření Ministerstvo zemědělství USA, které uvedlo, že na jaře bylo v zemi oseto kukuřicí 92,3 milionu akrů, což je o 1,8 procenta více oproti očekáváním analytiků. Je to druhá největší výměra od roku 1944. Zásoby kukuřice k 1. červnu byly ve výši 3,67 miliard bušlů. O 12% více než byl předpoklad. Prosincová kukuřice na CBOT oslabila o 4,6%. Velikost plochy určené pro jarní pšenici se zvětšila na 13,6 milionu akrů, což je o 2,6 procenta více oproti prognózám. Sója zasetá na 75,2 milionech akrů, což je o 3 % méně oproti minulému roku a v souladu s očekáváními.
Extrémní výprodej v odvětví obilovin a olejnin se pak v uplynulém týdnu zastavil. Podporou se staly spekulace, že Ministerstvo zemědělství USA reviduje svou předpověď produkce v USA dolů. Analytici Morgan Stanley se domnívají, že při odhadu vyseté plochy použilo ministerstvo špatnou metodiku a nevzalo v úvahu silné deště, kvůli kterým se zpozdil výsev. Naopak analytici Goldman Sachs mají opačný názor a předpokládají pokračování výprodejů. Pro olejniny byly negativní informace z Německa o dubnovém poklesu spotřeby řepky při výrobě bionafty o 18 procent. Důvodem jsou vysoké ceny řepky, u kterých je výroba bionafty málo výnosná.