- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Bioplynky v ČR - ano či ne?
Organizace venkova vyzývají k obnově dotací
"Bioplynové stanice jsou jednou z možností úzké a prospěšné spolupráce hlavních aktérů venkova - obcí a zemědělců," stojí v prohlášení. Podepsaní vedoucí představitelé tří organizací vyzdvihují fakt, že bioplynové stanice produkují jak elektřinu pro energetickou soustavu, tak teplo pro potřebu obcí. "Jako příklad, do jaké míry se může tato spolupráce rozvinout, nám poslouží hustá síť bioplynových stanic v obcích sousedního Bavorska," píší. Bioplynové stanice mohou podle odpůrců Fuksova rozhodnutí vrátit na pole na místo obilí a řepky pícniny, které se z tuzemských polí v posledních letech vytrácejí, přitom jsou prospěšné pro půdu. Mohou také přinést na venkov chybějící pracovní místa.
Své rozhodnutí z 22. července MZe zdůvodnilo mimo jiné strachem z neúměrného nárůstu výkupu dotované energie. Ministerstvo chce rozhodnutím prý také uspořit peníze. Agrární komora se proti kroku ministerstva ihned ohradila. Zemědělským podnikům prý hrozí z rozjetých projektů mnohamilionové škody a ukončení dotací je v rozporu s dlouhodobým vládním plánem a Česko tak přijde o peníze z Bruselu. Verdikt MZe okamžitě kritizovali také bankéři, kteří výstavbu bioplynový stanic spolufinancují.
"Požadujeme ponechat našim zemědělcům obdobný prostor podnikání v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jaký mají jejich kolegové na západ od našich hranic," uvedly organizace. Není podle nich možné zastavovat podporu bioplynových stanic v době, kdy se sousední Německo odvrací od jaderné energie k elektřině z alternativních zdrojů.
Podle vládou schváleného národního akčního plánu, na jehož základě má v roce 2020 minimálně 13,1 procenta energie v ČR pocházet z obnovitelných zdrojů, má ve stejném roce v ČR fungovat 742 bioplynových stanic o instalovaném výkonu 520 MWh. Nyní je podle údajů komory v Česku zhruba 200 stanic. Dosavadní vývoj podle agrárníkům nenasvědčuje tomu, že by stanic „nekontrolovaně“ přibývalo. Jejich počet naopak roste pomaleji, než je v plánu.
Průměrné náklady na vybudování jedné bioplynové stanice podle agrárníků dosahují zhruba 50 až 60 milionů korun. Podíl dotací na celkových nákladech na projekty představuje zhruba 20 až 25 procent.
Zdroj: AK ČR
Největší „podpásovka“ od ministra zemědělcům
I zemědělci okresu Ústí nad Orlicí jsou hrubě nespokojeni s rozhodnutím ministra zemědělství o zastavení podpory výstavby bioplynových stanic.
Je to typický příklad antikoncepce zemědělství, kdy se školíme o vhodnosti výstavby bioplynek, vyhlásíme 13. kolo příjmu žádostí, žadatelé absolvují nespočet jednání a vydají značný obnos finančních prostředků na projekty, stavební povolení, pracně dojednají s bankami úvěry a pak se jedním nepochopitelným rozhodnutím vše zruší. Tím Česká republika přijde asi o 500milionů korun z Evropské unie, která se na financování těchto projektů podílí největší měrou. Tak se ptám, co to je za koncepci zemědělství? Kdo zaplatí vynaložené finance za projekty a náklady s tím spojené? Jak máme důvěřovat v politiku resortu a v politiky?
Média uvádí, že rozhodnutí ministra o zastavení podpory v oblasti spolufinancování bioplynových stanic bylo na pokyn premiéra. Tak od toho nás podpásovky nepřekvapí! Vzpomínám si na jeho vystoupení v Lucerně, na jeho sliby zemědělcům!
A kde je skutek?
Co mne ale nejvíce zaráží, to je přístup ministra zemědělství Ivana Fuksy, že nedávno vyhlášený podporovaný program výstavby bioplynových stanic neobhájil. Takhle se za resort nebojuje, zvláště potom, co mu zemědělci v nedávné době dali nemalou podporu k setrvání ve funkci ministra, když ho chtěli Věci veřejné z funkce ministra odvolat. To je téměř největší podpásovka, kterou zemědělci dostávají.
Toto rozhodnutí nemá žádné odborné pozadí, ale jedná se vyloženě o lobby a politickou hru.
Pokud se nebudou žádosti o podpory administrovat, tak může ministr ze svého molochu propustit řadu úředníků, čímž přinese do pokladny státu, za kterou tak bojuje, nemalé finance. (I modelky a misky mají svou cenu, pod kterou nepůjdou.)
Zemědělci se díky tomuto rozhodnutí dostávají do patové situace. Na jedné straně ministerstvo pouze přihlíží neustále se snižujícímu rozměru českého zemědělství, na druhé straně společně s premiérem svým rozhodnutím zabrání v ekonomickém rozvoji, a kdyby to nepomohlo, tak ještě prodávají půdu cizincům.
Kdyby to pánové z vlády se šetřením financí mysleli vážně, tak ve zrychleném řízení přijmou zákon, který zajistí, že se v resortech přestane rozhazovat a krást, ale to se u této „party“ nedočkáme.
Zdroj: Václav Koblížek, Agrovenkov, Ústí nad Orlicí