- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Přísnější hodnocení erozí ohrožených půd
Změna má zlepšit péči o půdu a zmírnit škody způsobené erozí v obcích, na komunikacích či vodních tocích. Nová pravidla by mohla začít platit od začátku roku 2013. Erozí různou měrou v tuzemsku je ohrožena více než polovina zemědělské půdy.
MZe pravidla hospodaření na erozí ohrožené orné půdě zpřísnilo červenci 2011. Zatímco do loňského léta se regulace týkala pouze erozí silně ohrožených ploch, nyní se vztahuje i na plochy méně ohrožené. Pravidla správného hospodaření tak dnes zemědělci musí uplatňovat na více než desetině celkové rozlohy orné půdy.
Z nedávných zjištění vyplývá, že na některých půdních blocích dochází opakovaně k erozi, přestože tyto lokality nejsou zařazeny do mapy erozního ohrožení. Zemědělec hospodařící na takových pozemcích dnes nemůže být sankcionován, protože neporušil platnou metodiku, ačkoli půda z jeho pozemků třeba opakovaně může způsobovat škody na sousedních pozemcích či infrastruktuře.
"Dvouletý podrobný průzkum prokázal, že současná mapa lokalit mírně nebo silně ohrožených erozí potřebuje aktualizaci a doplnění. Právě proto jsme připravili novou metodiku, jak toto ohrožení hodnotit," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.
Podle nových pravidel bude jednotlivá erozní událost důvodem pro zařazení mezi ohrožené půdy. Na nich musí zemědělci hospodařit podle šetrnějších pravidel, jinak mu hrozí sankce. Pozemek bude nejdříve zařazen mezi mírně ohrožené, v případě opakování problémů mezi silně ohrožené.
Na svažitém terénu by zemědělci neměli pěstovat širokořádkové plodiny jako jsou kukuřice, brambory nebo řepa, případně tyto plodiny pěstovat s využitím technologií šetrnějších k půdě. Standardy také upřednostňují používání hnojiv s vyšším obsahem organických látek proti jiným hnojivům. Zlepšují totiž strukturu půdy a příznivě ovlivňují její vodní režim.
"Usilujeme o to, aby byla metodika projednána do konce letošního roku a aby platila od počátku roku příštího," řekl Bendl. Nejde přitom jen o ochranu majetku, který je náhlými erozními událostmi zničen nebo poškozen. "Jde i o ochranu samotné půdy, která je pro nás i pro příští generace nenahraditelná," dodal.
Zdroj: MZe