- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Podpory a dotace
V rámci podpor takzvaným citlivým sektorům zemědělství budou moci nově čerpat dotace také farmáři, kteří sami zpracovávají mléko od svých krav na mléčné výrobky. Návrh ministerstva zemědělství (MZe) schválila vláda, informovalo MZe. Ze zvláštních unijních dotací je ročně v Česku rozdělováno zhruba 32 milionů eur (asi 812 milionů Kč).
Podle unijního nařízení mohou dotace čerpat chovatelé krav na mléko i na maso, chovatelé ovcí a koz a také pěstitelé chmelu a brambor určených pro výrobu škrobu. Podle ministerstva zemědělství se opatření nyní týká zhruba 14.000 zemědělských subjektů. Nyní by nárok na podporu mělo mít více zemědělců.
"Návrh ministerstva zemědělství umožní, aby dotační prostředky podle článku 68 na podporu dojnic dostali nejenom ti chovatelé, kteří mléko prodávají do mlékáren nebo formou přímého prodeje, ale i ti, kteří mléko od svých dojnic sami zpracují do mléčných výrobků," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.
Rozšíření subvencí podle něj odpovídá snaze ministerstva podporovat farmáře, aby ve větší míře zpracovávali do výrobků suroviny, které vyprodukují. Žádost o subvence na citlivé komodity mohou zemědělci podávat spolu s žádostmi o další dotace do 15. května.
Zdroj: ČTK