Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


Karla Malinová, 18. březen 2013
Budoucnost kvót na cukr
Europoslanci nechtějí v roce 2015 zrušit výrobní kvóty na cukr

Evropský parlament nechce v roce 2015 zrušit výrobní kvóty na cukr, členské státy by tak měly chránit pěstitele cukrové řepy ještě dalších pět let. Tento postoj zaujali europoslanci, kteří hlasovali o nové zemědělské politice EU. Proti zachování kvót jsou potravinářské firmy, podle kterých ochrana pěstitelů cukrové řepy zdražuje cukr proti světovému trhu až o polovinu. 
Cukerné kvóty byly součástí hlasování o pozici Evropského parlamentu k jednáním s členskými státy, které o zemědělské reformě spolurozhodují. Třístranná jednání mezi europoslanci, ministry zemědělství EU a Evropskou komisí začnou zřejmě na konci března, případně počátkem dubna. 
Názor na problematiku kvót rozděluje zemědělsko-potravinářský sektor. Zatímco velcí pěstitelé cukrové řepy a cukrovarníci jsou pro pozdější termín, uživatelé cukru z řad potravinářských společností chtějí zrušit kvóty co nejdříve, neboť cukr je podle nich kvůli ochranářské politice v Evropě předražený. 
Podle dohody z roku 2006 měla Evropská unie zrušit výrobní kvóty na cukr na konci roku 2015. Systém cukerných kvót byl ustanoven v roce 1968 s cílem garantovat minimální cenu pro pěstitele řepy. Evropská komise o zrušení kvót usiluje jako součást zamýšlené reformy společné zemědělské politiky pro roky 2014 až 2020. 
Zdroj: ČTK

 


Hodnocení => průměr 450
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář