- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Katarální horečka ovcí opět hrozí
Katarální horečka ovcí opět hrozí, zatím v Maďarsku
V uplynulém týdnu na jihu Maďarska ve dvou místech (Deszk a Hódmezövásárhely) diagnostikovali na hospodářství s chovem skotu katarální horečku, sérotypu 4. Jde o katarální horečku ovcí, neboli bluetongue, která postihuje kromě ovcí, také skot a kozy, a přenáší ji savý hmyz, speciálně jeden druh tiplíků.
Katarální horečka může způsobovat i velké úhyny postižených zvířat, zejména ale snižuje užitkovost, zvířatům působí problémy a při větším promoření stáda je ozdravení komplikovanější. Při výskytu této nákazy musí být vymezeno tzv. uzavřené pásmo o poloměru až
ČR je v současnosti považována za zemi bez výskytu bluetongue, ale zkušenosti s touto nákazou máme. Poslední případ bluetongue sérotypu 8 je z roku 2009. Od roku 2007, kdy byl zaznamenán první pozitivní případ, se až do dubna 2011 na celém území každoročně vakcinoval veškerý skot starší 3 měsíců a k tomu ovce a kozy. Díky tomu se nám podařilo tuto nákazu eliminovat.
Nicméně Státní veterinární správa nákazovou situaci v členských státech pečlivě monitoruje, a ačkoli je dnes nákazová situace v ČR dobrá, výskyt katarální horečky v Maďarsku nelze brát na lehkou váhu. Nákaza se tam dostala z východu, konkrétně z Bulharska, Rumunska a popřípadě Turecka, kde již mají letos zaznamenány desítky ohnisek. V současné době Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko nevakcinují.
S hlášeným ochlazením lze doufat, že aktivita tiplíků, přenašečů, poklesne, takže nedojde k rozšíření nákazy až na území ČR.
Každopádně lze doporučit chovatelům, aby sledovali svá stáda a každé podezření na nákazu ohlásili místně příslušné krajské veterinární správě.
Zdroj: SVS