Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Marie Rozbrojová, 19. březen 2015
Přímé platby schváleny
Přímé platby zemědělcům nově: podpoří hospodaření s ohledem na životní prostředí, mladé i aktivní agrárníky. Ročně získají přibližně 23 miliard korun.

Vláda dne 16. 3. 2015 schválila podmínky pro poskytování přímých plateb zemědělcům připravené Ministerstvem zemědělství. Novinkou je, že na dotace bude mít nárok jen skutečně aktivní zemědělský podnikatel. Podporu získají také ti, kteří dodrží podmínky tzv. ozelenění, tedy postupy příznivé pro klima a životní prostředí. Změny začnou platit už od 1. dubna 2015.

„Na přímých platbách rozdělí Ministerstvo zemědělství ročně přibližně 23 miliard korun. Podporujeme ty žadatele, kteří jsou evidováni jako zemědělští podnikatelé a jsou tedy aktivními zemědělci. Novinkou je platba pro zemědělce dodržující postupy v rámci takzvaného ozelenění s cílem snížit negativní dopady jejich činnosti. Zde bude podporováno například udržování trvalých travních porostů nebo pěstování různých druhů plodin na poli,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Nové podmínky pro poskytování přímých plateb upravují pravidla vyplácení dotací ve formě tzv. jednotné platby na plochu zemědělské půdy (SAPS). Dále jsou upraveny platby pro zemědělce dodržující postupy příznivé pro klima a životní prostředí nebo dotace pro mladé zemědělské podnikatele. Evropské předpisy také umožnují podporovat citlivé sektory formou zvláštní platby, tzv. dobrovolné podpory vázané na produkci.

„Změny se týkají i podpory takzvaných citlivých sektorů. V České republice mezi ně patří například produkce chmele, brambor, některých druhů ovoce a zeleniny, cukrové řepy nebo chov masných telat či dojnic. Mají nejen hospodářský význam, ale přispívají také k udržení zaměstnanosti na venkově. A právě do těchto oblastí budeme směřovat významnou část přímých plateb, přibližně 3,5 miliardy korun,“ uvedl ministr Jurečka.

Citlivé sektory Průměrná roční částka
Brambory určené na výrobu škrobu 85 mil. Kč
Chmel 85 mil. Kč
Ovoce 100 mil. Kč
Zelenina 100 mil. Kč
Konzumní brambory 50 mil. Kč
Cukrová řepa 450 mil. Kč
Bílkovinné plodiny 462 mil. Kč
Masné tele 668 mil. Kč
Dojnice 1 384 mil. Kč
Ovce a kozy 78 mil. Kč
 

Platbu pro mladé zemědělce ve formě 25 % příplatku k SAPS na maximální výměru 90 hektarů může získat podnikatel, který je v době, kdy podává první žádost, mladší 40 let. Tuto podporu může pobírat až 5 let.

 

zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR »


Hodnocení => průměr 535
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář