- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Zájem o biopotraviny roste.
Ministr zemědělství Jurečka: "Díky rostoucímu zájmu o biopotraviny se zvýšil celkový obrat trhu s nimi na 2,7 mld. korun"
Čechům podle Zprávy o trhu s biopotravinami v ČR, kterou vypracoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací, chutnají biopotraviny stále více. Lidé za ně v roce 2013 utratili téměř 2 miliardy korun, což představuje nárůst o 9,5 % v porovnání s rokem 2012. Průměrná roční spotřeba na obyvatele zůstává na necelých 200 korunách. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů zůstává nízký, na úrovni 0,71 %.
„Už třetí rok za sebou zaznamenáváme oživení na trhu s biopotravinami. Růst jejich spotřeby souvisí se sílícím zájmem o tzv. faremní produkty, které jsou často v biokvalitě. Přispívá k tomu i trend farmářských trhů, systém bedýnek nebo farmářské prodejny ve velkých městech. Také Ministerstvo zemědělství napomáhá propagaci biopotravin svými marketingovými aktivitami jakými jsou projekty Poznej svého farmáře, Farmářské slavnosti nebo Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, kterým je již tradičně vyhlašován měsíc září,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Podpora spotřeby domácích biopotravin je podle ministra navíc jedním z hlavních úkolů nadcházejícího „Akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství do roku 2020“, který by měl být schválen koncem roku 2015.
„K rozvoji ekologického zemědělství a výroby biopotravin přispěje v letošním roce i pokračující podpora státu ve formě dotací na ekologicky obhospodařované plochy a zejména pak zvýhodnění pro výrobce biopotravin v rámci nového Programu rozvoje venkova na období let 2015–2020,“ doplnil ministr Jurečka.
V roce 2013 dosáhl obrat trhu s biopotravinami téměř 2,7 miliardy korun. Z toho spotřeba potravin ekologického zemědělství v ČR činila 1,95 miliard korun a vývoz vzrostl přibližně na 774 milionů korun. Z celkové spotřeby obrat v maloobchodě činil
Nejvíce biopotravin nakoupí čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, a to 63,9 % za 1,24 miliardy korun. Následují prodejny zdravé výživy a biopotravin (16,6 %). Nárůst o téměř 9 % zaznamenal podíl přímého prodeje. Pokud jde o kategorie potravin, největší objem prodejů zaznamenaly „Ostatní zpracované potraviny“ (33% podíl, přičemž 30 % tvoří hotové pokrmy typu dětských výživ). Na druhém místě je kategorie „Mléko a mléčné výrobky“ (18,2 %), pak „Ovoce a zelenina“ (16,1 %, zahrnující ovocné a zeleninové šťávy).
Vývoz biopotravin směřoval z ČR převážně do zemí EU (95 %). Největší objem biopotravin (200 milionů korun) byl vyvezen do ostatních zemí EU nesousedících s ČR a dále pak do Rakouska (167 milionů korun) a Německa (146 milionů korun.
Zdroj: Mze