- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Krize v zemědělství
Zemědělci nemají ani v současných podzimních dnech klid. Přestože část sezónních prací již zvládli, nový nápor na ně teprve čeká v přípravě polí a při zakládání sklizně na příští rok.
V tomto, na potřebu pracovníků a peněz náročném čase si lámou hlavu nad tím, jak finančně zabezpečit chod svých farem.
Značně nízká výkupní cena hlavních zemědělských komodit po žních (krmná pšenice 2200,- Kč/t, potravinářská pšenice 2600,- Kč/t, řepka 5200,- Kč/t), která byla o 20 - 30% nižší než vloni, se začíná měnit. U krmné pšenice, které je vzhledem ke špatnému počasí v době sklizně nadbytek, cena postupně padá a současná nabídka je 1800 - 1900,- Kč/t. Naopak cena potravinářské pšenice a řepky postupně roste. Nynější nabídka za potravinu je 2900 - 3000,- Kč/t u řepky se blíží 6000,- Kč/t. I přesto jsou to ceny pod úrovní rentability.
Nejenže zemědělce trápí nízké výkupní ceny, ale navíc se potýkají s nárustem cen u vstupů. V současné době je to hlavně cena pohonných hmot. Řada zemědělců se snaží získat peníze
i za cenu provozních úvěrů. Tím ovšem není vyřešen daný problém. Jednou z hlavních příčin je odsunutí letošních dotací až na konec letošního roku a i zde je možné, že řada farmářů tyto prostředky nedostane z důvodů náročné administrace.Je nutno podotknout, že někteří zemědělci nedostali dotace vyplacené ještě za rok 2004.
Za hlavního viníka současné krizové situace bychom měli označit vládu a vládní úředníky, a to především ty, kteří vyjednali přístupové podmínky českého zemědělství do EU. Nikdo z nich nemá zodpovědnost, tudíž nikdo nebude potrestán, jen zemědělec na to doplatí. Co jej může uklidnit, je myšlenka, že nebude sám.