- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Prohlášení
Prohlášení
Na dnešním jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky překvapivě informoval ministr financí o tom, že v návrhu státního rozpočtu na rok 2006 předkládaného do prvního čtení je uvedena částka na dofinancování přímých plateb ve výši pouze 15 %, tj. cca 4,1 mld. Kč. V návrhu projednaném se sociálními partnery vlády v RHSD a následně schváleném ve vládě však bylo uváděno dofinancování ve výši 24 % (cca 6,1 mld. Kč) a plné dofinancování HRDP a OP zemědělství.
Jedná se tak o výrazné krácení přímých plateb o cca 2 mld. Kč oproti předchozí verzi rozpočtu, přičemž náš požadavek je na plné dofinancování dle Přístupové smlouvy, tj. 30% (cca 7,6 mld. Kč).
Čeští zemědělci se nacházejí v nerovném konkurenčním prostředí oproti kolegům především ze států původní EU-15 jednak z pohledu vyplácených finančních podpor (včetně různých úlev na sociálním a zdravotním pojištění a na odvodu DPH) a jednak v otázce rozměru a zpeněžování své produkce. Dochází tak již nyní k zásadním problémům v existenci zemědělských podniků a pro příští rok dokonce ke zvýšení nerovnovážného postavení našich zemědělců na společném trhu Evropské unie.
Navzdory svým problémům zemědělství nadále zůstává inflačním polštářem celé ekonomiky. Zemědělský svaz ČR nesouhlasí s navrženým snížením podpor, neboť to ohrožuje plnění sociálních, ekonomických a environmentálních funkcí našeho zemědělství.
V Praze, dne 5. října 2005
Ing. Miroslav Jirovský
předseda