Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 30. prosinec 2005
Informace z vystoupení p. ministra zemědělství ČR Jana Mládkaystoupení ministra zemědělství na ZS ČR

 

Informace z vystoupení p. ministra zemědělství ČR Jana Mládka

na jednání představenstva Zemědělského svazu ČR dne 19.12.2005 v Praze

 

Pan ministr zhodnotil pozici českého zemědělství jako za relativně pozitivní, ale v budoucnu nepochybně nastanou velké změny v souvislosti s postupem jednání ve Světové obchodní organizaci (WTO). Tlak rozvojových  zemí na minimalizaci  dotací a otevření trhu agrárními komoditami je obrovský. V r. 2013 bude agrární politika EU jiná a na to se musíme v jejím rámci připravit. Šance ČR uspět po vyrovnání dotací vidí jako slušné. Podrobil kritice to, že v původních členských zemích teče do zemědělství mnoho peněz. Zejména Francie velmi hájí své národní zájmy a dopady reforem zde budou tvrdší než u nás.

 

Konstatoval, že zemědělství je nezastupitelné v produkci potravin a dále se zabýval rostoucím významem nepotravinářského využití zemědělské produkce, konkrétně MEŘO a biolihem[1]. Podal informaci o tom, že ustanovil meziresortní pracovní komisi, která by měla napomoci tržnímu využití nepotravinářské produkce a sjednocení partikulárních zájmů zúčastněných stran. Podrobil kritice to, že se v letošním roce přerušily dodávky MEŘO na domácí trh.

 

Vyjádřil podporu multifunkční povaze zemědělství a jeho zaměstnavatelské roli ve venkovském prostoru. Zabýval se i agrárním zahraničním obchodem, kde se mírně zlepšuje záporná bilance, čímž šetříme nenahraditelné suroviny typu ropa.

 

Chce vyzvat Ministerstvo zahraničních věcí ČR ke spolupráci v poskytování pomoci africkým zemím v podobě vývozu našich přebytků.

 

V následující diskuzi se členy představenstva svazu ministr Mládek potvrdil, že se bude snažit naplnit příslib p. premiéra Paroubka ve věci posílení peněz na TOP UP na 7 mld. Kč. Zároveň ale uvedl, že není dořešena otázka přímých kompenzačních plateb pěstitelům cukrovky, protože Unie zatím nevydala příslušné nařízení.  V současné době probíhá notifikace[2] plateb SAPS a Top – Up[3] pro rok 2006 v Bruselu.

 

Vyjádřil znepokojení nad tím, že naši europoslanci málo lobují za naše zájmy v evropských integračních strukturách a uvedl, že je zapotřebí, aby se zvýšil počet našich lidí zaměstnaných v DG AGRI. Zatím tam máme pouze referenty, potřebujeme obsadit místa na úrovni ředitelů a jejich zástupců. K věci zastoupení zemědělců ve vlastnictví zpracovatelských podniků konstatoval, že velkolepé plány z 1.poloviny 90-tých let minulého století se nenaplnily. Proto bude usilovat např. o to, aby se stát stal většinovým vlastníkem v SETUZe a pak je otázkou, co s většinovým vlastnictvím stát udělá, každopádně se nevyhýbá diskusi nad vlastnickým podílem zemědělců.

 

Kriticky se vyjádřil také k přebujelosti našich právních předpisů, k tomu, že mají často naddimenzované požadavky přes unijní rámec. Uvedl, že velká pozornost by měla být věnována tomu, jaký podíl má zemědělství na hrubém domácím produktu[4] a jaké dosahuje čisté přidané hodnoty. V závěru přislíbil řešit připomínky týkající se provedení kontroly ze strany SZIF a s tím souvisejícím delším časovým odkladem výplaty podpor.



[1] Například Brazílie přimíchává až 30% biolihu do pohonných hmot.

[2] Proces schvalování

[3] Podle přítomného ředitele odboru živočišných komodit Mze Ing. Lukáška se bude s Komisí řešit též  otázka podmínky zatížení skotu 1,8 VDJ na ha krmných plodin.

[4] Pro srovnání: Svaz již dříve mnohokrát upozorňoval na to, že ČR má oproti unii nižší podíl zemědělství na HDP, což dokumentují poslední čísla z EUROSTATu – zatímco země EU-15 i EU-25 mají shodně 1,6%, ČR má 1,1%. Naproti tomu má např. Francie 2,0%, Maďarsko 2,7%.

 


Hodnocení => průměr 414
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář