Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35103 lidí


Jana Brázdilová, 11. leden 2006
Definitivní rozhodnutí o euroústavě do června nepadne

 9. 1. 2006 - Rakouské předsednictví EU má naopak v plánu prosadit schválení evropské směrnice o liberalizaci služeb.
Rakousko hodlá oživit debatu o euroústavě
Deset priorit rakouského předsednictví
Evropská unie se v příštích šesti měsících nebude pokoušet vzkřísit nebo naopak definitivně pohřbít ústavní smlouvu zamítnutou loni v referendech ve Francii a Nizozemsku.


 Přinejlepším rozběhne širší diskusi o smyslu a budoucnosti evropské integrace, která by měla později vyústit i do konkrétních návrhů ohledně ústavy. Shodli se na tom rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a předseda Evropské komise José Barroso.

"Ústava není mrtvá, je stále uprostřed ratifikačního procesu," řekl Schüssel před novináři na okraj celodenního zasedání své vlády s 25 eurokomisaři, kterým začíná praktická práce rakouského předsednictví. "Není však na Rakousku, aby řeklo, co se má udělat. Naším úkolem je zahájit debatu," uvedl. Do té je podle něj třeba zapojit lidi a zjistit tak, "jaké jsou důvody jejich nespokojenosti s unií".

Barroso podobně mluvil o tom, že je nezbytné napřed letos nastolit "změnu ovzduší", zabývat se integrací zeširoka, nejen z hlediska institucionálního uspořádání. "Problém ústavy se musí řešit. Dejte nám na to čas," prohlásil.
Oba tak implicitně potvrdili názor, že ohledně ústavní smlouvy nelze očekávat průlom dřív než po volbách ve Francii a v Nizozemsku v roce 2007. Odkladu nahrává také přesvědčení, že o ústavě nelze rozhodnout, dokud se výrazně nezlepší ekonomická situace v EU.

Schüssel oznámil, že koncem ledna uspořádá v Salcburku velkou konferenci s umělci a intelektuály o evropské identitě a způsobu života. Pak budou nastolována další témata jako odbourávání administrativy a přehnané regulace či sociální jistoty; otázce rozdělení pravomocí mezi EU a členské země bude věnována další konference v květnu. Výstupy ze všech těchto akcí poslouží jako podklad pro červnový summit unie.

První tři měsíce předsednictví chtějí Rakušané zasvětit hospodářskému růstu a zaměstnanosti, tedy makroekonomickým iniciativám známým pod pojmem "lisabonská strategie". Podle Schüssela "právě to se nejvíc týká lidí, právě zde cítíme nejvíce očekávání a také nejvíce zklamání". Sdělil, že Rakousko navrhne sérii opatření, která usnadní život malým a středním podnikům, které v EU vytvářejí nejvíce pracovních míst. Bilancovat se bude na březnovém summitu unie.

Liberalizace služeb do června?
Oba polici se také vyjádřili k navrhované směrnici o liberalizaci služeb. Evropská komise hodlá podle Barrosa předložit, poté, co se k současnému návrhu vyjádří Evropský parlament, pozměněný projekt, jež by bral v úvahu názory všech zúčastněných stran.

Podle Schüssela by směrnice, jež má pomoci k vytvoření nových pracovních míst, mohla být definitivně stvrzena v červnu letošního roku. "Doufám, že se za rakouského předsednictví dokážeme přiblížit k řešení," poznamenal.

Uvolnění pohybu služeb na vnitřním trhu EU by podle odhadů silně oživilo hospodářský růst a vedlo ke vzniku mnoha pracovních míst. Řada starých členských zemí se mu však brání, protože se bojí přílivu lacinější pracovní sily z nových států.


 autor/ři:


Hodnocení => průměr 430
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář