- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Z jednání rady ministrů zemědělství
Zejména návrh reformy sektoru ovoce a zeleniny měla na programu v uplynulém týdnu rada ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie. S cíli a klíčovými prvky reformy většina ministrů souhlasila. Někteří připomínali, že je nutné, aby reforma neměla dopady na agrární rozpočet unie.
Další naléhali na to, aby se vzala v úvahu zranitelnost sektoru a upozorňovali zejména na nebezpečí rostoucích dumpingových dovozů ze třetích zemí.
Intervenční nákup
Rada také diskutovala o záměru Evropské komise zrušit intervenční nákup kukuřice. S ním někteří ministři nesouhlasili, protože jej považují za užitečný nástroj pro regulaci trhu. Přivítali proto záměr komise odložit rozhodnutí, do té doby, než bude zřejmé, jak se do intervenčního nákupu promítlo zpřísnění požadavků na kukuřici, které platí od loňského roku. Komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová připomněla, že problémy s intervenčním nákupem kukuřice nastaly po rozšíření unie o deset nových členských států. Kukuřice podle ní nyní intervenční nákup komplikuje. Zatímco v některých oblastech unie se obilí prodává za vysoké ceny, v regionech, kde je jej nadbytek, jde na intervenční nákup. Naprostá většina intervenčních zásob kukuřice (93 procent) se dnes skladuje v Maďarsku. Pokud by unie zrušila intervenční nákup kukuřice, ušetřila by v období let 2008 až 2014 téměř 620 milionů eur.
Katarské kolo WTO
V jednáních Světové obchodní organizace WTO nenastala podle komisařky od loňského července žádná změna. Jejich aktéři se sice neformálně sešli na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, ale žádný nový návrh přitom nepadl. Komisařka ujistila ministry, že komise nepodnikne bez souhlasu rady žádné kroky, které by šly za mandát z října 2005. Některé delegace připomněly, že je třeba jednat i o některých jiných otázkách než o clech a přístupu na trh. Příkladem je značení zeměpisného původu.
Jednání s Ruskem
V rámci veletrhu Grüne Woche proběhla v Berlíně jednání komise s představiteli Ruské federace o dovozu živočišných produktů z unie, zejména z Polska. Právní otázky by se podle komisaře pro ochranu zdraví a spotřebitele Markose Kyprianou měly dořešit v polovině února. Ruské úřady poslaly komisi řadu otázek a oznámily, že ještě tento týden udělají v Polsku kontroly. Této inspekce se kromě polských kontrolních orgánů zúčastní i pracovníci komise. Podobné prověrky provozů proběhnou podle komisaře i v jiných členských státech unie.
Cross compliance
Dánská delegace upozornila na obtíže se zavedením cross compliance. Zejména je podle ní nutné vyjasnit hodnocení a odpovídající sankce. Další ministři požadovali zjednodušení celého opatření tak, aby se snížila zbytečná administrativa a náklady s ní spojené.
Škody v českých lesích
Komisařky Mariann Fischerová Boelová slíbila rychlé schválení české žádosti o možnost domácí podpory pro lesy poškozené hurikánem. Připomněla, že na přírodní katastrofy tohoto typu je možné použít Fond solidarity unie.
Autor: alt