Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 11. červenec 2006
Úvodní zasedání Bioakademie 2006

 

Závěry úvodního zasedání Bioakademie 2006

Autor: Kateřina Čapounová, PRO-BIO Liga

Datum: 10. 07. 2006

Na úvodním plenárním zasedání v rámci BIOAKADEMIE byly projednávány dva  pro ekologické zemědělství (EZ) a výrobu biopotravin velmi důležité dokumenty: Revize Nařízení rady (EHS) 2092/91 o ekologickém zemědělství a návrh Programu rozvoje venkova v období 2007-2013. Stanoviska účastníků konference, která na BIOAKADEMII zazněla, budou impulsem pro důslednější prosazování postojů při schvalování uvedených dokumentů vůči EU.

Nařízení rady 2092/91 je základním předpisem, který určuje pravidla ekologického zemědělství a výroby biopotravin v zemích EU. Vzhledem k zastaralosti původní směrnice uznávají všechny zúčastněné strany nutnost revize, nicméně stávající návrh Evropské komise je v současné době podrobován ostré kritice ze strany většiny profesních svazů i státních institucí. Kritickými body obsahu jsou zejména prosazování povinného loga  EU pro označování biopotravin a zákaz privátních svazových značek osvědčujících produkci vyšších standardů než je standard EU. Dále se navrhuje povolení dosud přísně zakázané kontaminace GMO v biopotravinách a u osiv a krmiv až do výše 0.9%. Návrh zařazuje kontrolu EZ plně do kompetencí státních orgánů a omezuje kompetence privátních kontrolních míst. V současné době je dokument projednáván v pracovní skupině Rady pro ekologické zemědělství, předpokládaný termín postoupení dokumentu ke schválení Evropskému parlamentu je podzim 2006. „Komise při projednávání návrhů nezohledňuje připomínky profesních svazů, naše kritika padá pod stůl,“, řekl Thomas  Dosch, předseda německého svazu ekozemědělců Bioland, a vyzval všechny přítomné, aby vytvářeli v této souvislosti tlak na odpovědné orgány.   

Strategický dokument „Program rozvoje venkova v období 2007-2013“ je pro většinu zemí EU základním zdrojem finančních prostředků, umožňujících podporu ekologického zemědělství a produkce biopotravin. Dotační titul pro ekologické zemědělce přímo naváže na současnou podporu vyplácenou v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova 2004-2006.  Od roku 2007 dojde k navýšení sazeb pro ekologické zemědělství u všech kultur, např. pro ornou půdu z 3.500 na 4.620 Kč na hektar, u sadů, chmelnic a vinic z 12.200 na 25.285,-Kč na hektar a u trvalých travních porostů z 1.100,-Kč  na 2.650,-Kč na hektar.  Toto navýšení vyplývá ze snahy o zvýšení motivace zemědělců ke vstupu do EZ. Vrchní ředitel MZe Ing. Martin Fantyš k tomu uvedl: „Věřím, že nárůst ploch v EZ na 10%, jak stanovuje akční plán pro rozvoj EZ v České republice do roku 2010, je možný.“

Ve většině zemí obsahuje návrh Programu rozvoje venkova v období 2007-2013  tzv. programy kvality, které zahrnují propagaci potravin s přidanou hodnotou, a investiční prostředky určené na podporu marketingu a propagace. V České republice  byla však tato opatření  přes snahu Ministerstev životního prostředí a průmyslu a obchodu a dalších vládních i nevládních organizací vyřazena.

Úvodní slovo přednesl rektor MZLU Brno Prof. Jaroslav Hlušek, kromě citovaných účastníků dále vystoupili ředitel švýcarského výzkumného ústavu FiBL Dr. Urs Niggli, zástupce Rakouska jako předsednické země EU Dr. Karl Plsek, vedoucí pracovní skupiny Rady pro ekologické zemědělství, a zástupci českých a rakouských ministerstev zemědělství a životního prostředí.

obrázek-ekologické zemědělství.jpg [19.


Hodnocení => průměr 451
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář