- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Potravináři chtějí jednoznačnou identifikaci potravin
Potravinářská komora ČR se hodlá v EU zasadit o změnu současné legislativy, která spotřebiteli neumožňuje poznat skutečný původ potravin, které nakupuje.
„Chtěli bychom, aby byl na každém výrobku povinně uveden jeho výrobce – nelíbí se nám totiž, že tam může být podle současných pravidel uveden dovozce nebo distributor, nebo že je výrobek vyroben v EU. Především s ohledem na stále četnější zdravotní a jiná rizika, jako tomu bylo například v případě ptačí chřipky,“ zdůraznil prezident PK Jaroslav Camplík.
Speciálně čeští spotřebitelé chtěli mít například v průběhu ptačí chřipky garanci, že v době, kdy byla v okolních zemích ptačí chřipka zjištěna a v ČR ještě ne, nakupuje výrobek původem z ČR. Současná evropská legislativa podle potravinářů fakticky znemožňuje určit původ potraviny. „Kuřata se mohou například dovézt z Thajska, v Německu se zboží přebalí a bude to vypadat, že jde o zboží z EU, ačkoli tomu tak nebude. Nechápeme, proč se například označení země původu všichni brání, snad se přece žádný výrobce a žádná země nemusí za své výrobky stydět,“ říká prezident potravinářů.
Identifikace potravin se podle něj může stát jedním z témat ČR v době předsednictví v rámci EU. „Neděláme si iluze, že bychom prosadili více potravinářských témat, jedno téma z této oblasti je ale určitě reálné. Musíme si vybrat, v úvahu přichází buď identifikace potravin povinným uváděním země původu, zjednodušení legislativy nebo sjednocení regulace praktik obchodních řetězců,“ uvedl Camplík.