Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 16. leden 2007
Agrární komora nesouhlasí s prodejem prošlých potravin

 

Agrární komora nesouhlasí s prodejem prošlých potravin

Nesmí se nabízet zboží po uplynutí doby použitelnosti.Představitelům Regionální agrární komory Jihomoravského kraje (RAK JMK) se nelíbí prodej potravin s prošlou dobou trvanlivosti v některých obchodních řetězcích.

Některé obchodní řetězce prodávají zboží s prošlou lhůtou trvanlivosti za snížené, často až poloviční ceny. Toto zboží je přitom z hlediska bezpečnosti potravin znehodnocené, ve hnijících a rozkládajících se potravinách se mohou vyskytovat zdraví škodlivé nebo dokonce karcinogenní látky. Prodejem prošlého zboží by se podle představitelů RAK JMK měly začít zabývat všechny kontrolní orgány, tedy Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), Česká obchodní inspekce (ČOI) a hygienici. Malí výrobci potravin musejí splňovat přísná hygienické normy a jakmile jim na stěně chybí kousek obkladů, který navíc vůbec s potravinou nepřijde do styku, mají potíže, přičemž velké obchodní řetězce k nám běžně dováží závadné potraviny ze zahraničí.

Legislativa však prodej zkažených potravin v žádném případě neumožňuje; mohou se prodávat potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti, ale musí být takto označeny a prodejce garantuje jejich zdravotní nezávadnost. Podle SZPI ručí za kvalitu zboží vždy prodejce: inspekce provádí ročně přes dvacet tisíc kontrol v prodejní síti a v případě závažných nedostatků zahajuje správní řízení. Inspekce provádí kromě plánovaných kontrol také okamžité kontroly na základě podnětů od veřejnosti. Mezi poslední případy patří nalezení cizího předmětu v konzervě sterilovaného hrášku nebo zapečený brouk v bochníku chleba. Inspektoři se snaží na místo dorazit co nejdříve.


Zdroj: vetweb.cz, 15.01.2007

Hodnocení => průměr 494
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář