Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 28. březen 2007
Hovězí maso není vždy řádně značeno

 

AK: Hovězí není vždy řádně značeno, kupující tak mohou být šizeni

Hovězí maso na pultech obchodů podle Agrární komory není vždy řádně značeno, pokud jde o původ, a zákazníci tak mohou být v některých případech citelně ošizeni. Například v případech, kdy si místo kvalitnějšího masa z mladého býka odnesou domů hovězí ze staré krávy. Prodejce na záměně může vydělat, protože maso z krav je levnější, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci AK s tím, že již požádali ministerstvo zemědělství o přísnější kontroly značení a prodeje hovězího.

Státní veterinární správa ale podle mluvčího Josefa Dubna nezjistila při poslední sérii kontrol masa prodávaného na domácím trhu žádná pochybení. "Ve všech případech byla provedena laboratorní vyšetření na rezidua cizorodých látek a léčiv. Nebyla zjištěna žádná závada. Maso bylo též vždy správně označeno," uvedl Duben.

Při koupi českého masa se podle prezidenta AK Jana Veleby spotřebitel na balení dozví řadu údajů od registračního čísla, věku, pohlaví zvířete až po datum porážky a číslo jatek. V některých řetězcích, které maso dováží, je ale na hovězím informací podstatně méně, řekl Veleba. Jako příklad uvedl Interspar, který polovinu prodejen začal zásobovat masem z Rakouska. Tam podle něj kupující většinu podobných údajů o původu hovězího nezjistí. "Jde nám o to, aby tyto obrovské rozdíly ve značení zmizely," prohlásil Veleba. Pro dovážené maso sice platí o něco méně přísné požadavky, v případě Intersparu ale už podle něj může jít o porušování předpisů.

Mediální zástupce obchodního řetězce Interspar Jan Vávra dnes ČTK řekl, že vedení obchodní firmy se k informacím Agrární komory nebude vyjadřovat. "Nevíme, co konkrétně měla Agrární komora na mysli. Veškeré značení na veškerém zboží prodávaném v prodejnách Interspar včetně masa je naprosto v souladu se všemi platnými vyhláškami, předpisy a zákony," uvedl Vávra.

Pokud hovězí není řádně značeno, otevírá to podle zástupců komory možnost pro podvádění zákazníků, zejména při záměně masa z býka a krávy. "Rozdíl v nákupní ceně 100 kilogramů hovězího z krávy v Česku a 100 kilogramů hovězího z býka v Rakousku je až 100 euro," uvedl Veleba. Poptávka z Rakouska po kravách z domácích chovů přitom podle něj v poslední době stoupla, což potvrzují i někteří zpracovatelé.

Chyby ve značení ale Agrární komora vytýká i dalším obchodníkům. Například jeden z hypermarketů Globus podle zjištění komory deklaroval, že prodává maso z býka, který ale prý podle evidence zvířat vůbec neexistoval. Jednatele sítě hypermarketů Globus Petra Vyhnálka tato informace komory překvapila. "Uvádíme (na mase) čísla, která dostáváme z jatek. Jestli k něčemu podobnému došlo, tak jsme dostali špatné číslo z jatek. Jiný způsob, jak by k tomu mohlo dojít, si nedovedu představit," řekl ČTK Vyhnálek.

Také testy provedené u zhruba 100 vzorků hovězího nakoupeného v obchodech na jižní Moravě prý prokázaly, že zhruba ve čtvrtině případů nešlo o deklarované maso z býka, uzavřeli zástupci AK.


Zdroj: ČTK, 28.03.2007


Hodnocení => průměr 478
Autor Nadpis Datum
Artie    AkJPlkdUQ 08:28 5. listopad 2011
Ethica    nGrHwawcfFpWanWct 10:41 5. listopad 2011
Midge    fVYYXlGreJsSkP 13:52 5. listopad 2011