Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Jana Brázdilová, 11. duben 2011
Desatero pravidel k farmářským trhům
Státní veterinární správa ČR vnímá prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích pozitivně. Zároveň upozorňuje, že i tento prodej má svá pravidla.

Proto Státní veterinární správa ČR sepsala desatero zásad, které jsou zveřejněny také na jejích webových stránkách, upozornil mluvčí správy Josef Duben.


Desatero Státní veterinární správy ČR k prodeji na farmářských trzích
Krajská veterinární správa (KVS) dozoruje trhy konané na místě schváleném obcí, jejichž konání bylo obcí povoleno a příslušná krajská veterinární správa schválila provozovateli tržní řád, nebyl-li vydán formou nařízení obce.
1. Chovatelé mohou prodávat produkty zvířat z vlastního chovu, které nebyly získány ve schváleném a registrovaném, popřípadě jen registrovaném výrobním podniku a to za těchto podmínek:
 maso z drůbeže a králíků (musí být vykucháno, u králíků nesmí být oddělená hlava) maximálně z deseti kusů týdně, maso musí být uloženo při teplotě maximálně 4 °C; maso musí být čitelně označeno nápisem „Maso není veterinární vyšetřeno – určeno po tepelné úpravě ke spotřebě v domácnosti spotřebitele“,
 syrové mléko a smetanu pomocí prodejního automatu (automat musí být registrován u KVS),
 čerstvá, prosvícená a označená vejce s uvedením jména a adresy chovatele v maximálním množství 60 kusů jednomu konečnému spotřebiteli,
 včelí produkty od včelstev ze stanovišť ve stejném kraji jako trh, označené jménem, příjmením a adresou chovatele a u medu druhem a množstvím,
 živé ryby (usmrcování a další opracování ryb musí být nahlášeno příslušné KVS sedm dní předem).
2. Je nepřípustné prodávat maso z domácí porážky provedené v hospodářství (mimo drůbeže a králíků) a výrobky z tohoto masa.
3. Ostatní prodejci potravin a surovin živočišného původu musí zajistit, aby jimi prodávané potraviny a suroviny byly získány ve schváleném a registrovaném, popřípadě jen registrovaném podniku. Jejich povinností je udržovat je při stanovených teplotách. Prodejce je povinen tuto teplotu kontrolovat:
 7 °C pro maso vepřové, hovězí, skopové a velké zvěře,
 4 °C pro maso drůbeže, králíků a drobné zvěře,
 3 °C pro vnitřnosti,
 5 – 18 °C pro vejce (nekolísavá teplota),
 4 – 8 °C pro mléčné výrobky jiné než UHT, sterilované a sušené,
 0 °C pro čerstvé chlazené ryby (teplota tajícího ledu),
 ostatní výrobky musí být uloženy při teplotách stanovených výrobcem.
4. Pro potraviny podle bodu 3 musí být k dispozici viditelná informace o jejím názvu, množství a datu použitelnosti nebo datu minimální trvanlivosti. Prodávající musí být vždy schopen na místě doložit původ produktů.
5. Označení „domácí“ v názvu potraviny je nepřípustné.
6. Prodávat potraviny s prošlou dobou použitelnosti je nepřípustné.
7. Potraviny musí být po celou dobu uvádění do oběhu chráněny před jakoukoli kontaminací a před přímým vlivem klimatických podmínek.
8. Všechny předměty a zařízení, které přicházejí přímo do styku s potravinami, musí být čisté a nesmí představovat nebezpečí kontaminace, dopravní prostředky a nádoby používané pro přepravu potravin musí být udržovány v čistotě a v dobrém stavu.
9. Osoby manipulující s potravinami musí dodržovat požadavky na osobní hygienu a musí nosit čistý oděv, při prodeji nebalených potravin, zejména masa, musí být k dispozici zdroj pitné vody k mytí rukou.
10. Potravinářské a jiné odpady musí být z prostor, kde se nacházejí potraviny, co nejrychleji odstraňovány, aby nedocházelo k jejich hromadění, a nesmí představovat přímý ani nepřímý zdroj kontaminace.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 559
Autor Nadpis Datum
Lorin    VcfyyezPsgrtQhDQr 15:06 4. listopad 2011
Adele    rTPMPQnWPdQsYD 17:03 4. listopad 2011
Adonica    JbXpRbmDqgp 19:35 4. listopad 2011
Chuckles    EjsPXJUbrcszAF 01:54 5. listopad 2011
Marni    KjEXgcfqxtJgFlOgfnn 13:34 5. listopad 2011