- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Obaly na potravinách budou obsahovat detailní informace. EU chce, aby lidé měli přehled, co jedí.
Upozorňovat na ně se ale bude muset například i v restauracích, kde se podávají nebalené potraviny. Jak to budou provozovatelé konkrétně dělat, neumí zatím nikdo říct. „Členské státy si mohou při implementaci zvolit způsob jejich vyjadřování a uvádění. Osobně z toho nemám příliš radost, uvítal bych standardizaci," řekl LN europoslanec Pavel Poc.
To ale není jediné, co směrnice výrobcům určuje. Například u masa budou muset uvádět původ. Pokud by se Evropou znovu šířila nákaza typu E.coli, nebude už podle odborníků trvat tak dlouho, než se zjistí, z které země pochází. „V tomto případě je směrnice určitě přínosem. Teď výrobci jako místo původu uvádějí Evropskou unii," řekl LN viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Sjednotí se také tabulky na zadní straně obalu, kde jsou uvedené výživové hodnoty. Zákazník se tak dozví, kolik výrobek obsahuje tuků, cukrů, solí, bílkovin, sacharidů a umělých transmastných kyselin a také informaci o energetické hodnotě potraviny. Hodnoty budou přepočítané na 100 gramů nebo 100 mililitrů a budou uvedené na zadní straně obalu velikostí písma 1,2 milimetru. Výjimkou je, když je výrobek příliš malý a tabulka se všemi informacemi se na něj nevejde. V takovém případě výrobce zvolí menší písmo o velikosti 0,9 milimetru, nebo má prostě smůlu. Jídelníček podle europoslanců „Výrobci se musí přizpůsobit tomu, že spotřebitel má právo na přehledné informace, třeba i na úkor obrázku oroseného ovoce, které jogurt nevidělo ani z rychlíku," dodal europoslanec Poc.
Výrobci mají tři roky na to, aby se směrnici přizpůsobili, na výživové hodnoty dostali o dva roky víc. Tabulka s hodnotami bude mít podle výživových poradců přínos právě pro obézní Čechy, kteří jsou ze zemí Evropské unie druzí nejtlustší. „Je rozhodně dobře, že budou mít lidé větší přehled, co vlastně jedí. Bylo načase," řekla dietoložka Kateřina Cholevová.
Ozývají se ale i kritické hlasy, podle kterých se po vzoru Spojených států zavalujeme tabulkami s všemožnými riziky. „V tomto případě Evropský parlament přestřelil. Ta mantra, že je evropský národ obézní, a proto musíme všude uvádět, kolik je kde cukrů a tuků, se mi nelíbí," dodal Jindřich Šnejdrla.
Lidé mají právo vědět, co přesně obsahují potraviny, které si kupují. Evropský parlament proto výrobcům nařizuje, co všechno musejí na obal výrobku uvést.
Výživové hodnoty
Informace o energetickém obsahu, množství tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli budou povinně uvedené v jedné tabulce na zadní straně obalu výrobku. Všechny tyto informace budou přepočítané na 100 gramů nebo na 100 mililitrů.
Alergeny
Alergeny budou muset být zvýrazněny v obsahu ingrediencí. Uvedené budou muset být i u nebalených potravin, které jsou podávány v restauracích. Způsob zpřístupnění této informace zákazníkovi je ponechán na jednotlivých státech EU.
Jasný původ masa
Nově je také zavedena povinnost uvádět zemi původu čerstvého masa z prasat, ovcí, koz a drůbeže.
Velikost písma
Informace o výživových hodnotách budou muset být uvedeny na zadní straně obalu písmem, které bude mít minimální velikost 1,2 milimetru. Na malých obalech bude možné použít písmo velikosti 0,9 milimetru. Výrobci mají tři roky na to, aby se tomuto pravidlu přizpůsobili.
Imitace potravin
Potraviny, které vypadají podobně jako jiné potraviny, ale jsou vyrobeny z odlišných přísad, budou muset nést jasnou identifikaci. Jde například o sýr, k jehož výrobě byla použita úplně jiná surovina než mléko. Informace, že jde o imitaci, bude uvedena na přední straně obalu hned vedle názvu.