Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Jana Brázdilová, 30. leden 2007
Oživení rozhovorů o světovém obchodu je možné
Na víkendovém jednání představitelů USA a EU došlo k předběžné dohodě v otázce zemědělství. Postoj Francie je zatím nejasný.

Světová obchodní organizace byla ustavena v roce 1994 na základě jednání probíhajících v rámci tzv. Uruguayského kola liberalizace obchodu v letech 1986 – 1994. Za konečný cíl si stanovila „zvýšení výroby a obchodu se zbožím a službami v návaznosti na optimální využití světových zdrojů za současného respektování trvale udržitelného rozvoje“. Je to organizace plně respektující tzv. multilaterální přístup k řešení sporných otázek – slovo každého ze 150 členských států má oficiálně stejnou váhu a rozhodnutí WTO může být byť jedinou zemí zablokováno. To také vede ke značně zdlouhavému rozhodovacímu procesu. Nicméně každý z participujících států má u WTO stejnou šanci uspět při žalobách na porušování společně schválených dohod.

 Poslední kolo rozhovorů o další liberalizaci světového obchodu bylo přerušeno v červnu minulého roku. Hlavním „kamenem úrazu“ se staly neshody ohledně redukce zemědělských dotací a snižování cel na tyto produkty. Zvláště vztahy mezi delegacemi USA a EU se značně vyhrotily. „Spojené státy nejsou schopny akceptovat ochotu ostatních zemí k ústupkům a sami neprojevují ani trochu flexibility ve věci snížení zemědělských dotací,“ komentoval tehdy postoj USA komisař pro obchod Peter Mandelson.

 Témata:

 Právě skončená víkendová jednání mezi zástupci dvou největších světových obchodních bloků – USA a EU – přinesla podle neoficiálních informací zveřejněných Financial Times (FT) cenný posun. Mělo by se však jednat o křehkou dohodu, která jednak nemá jistou politickou podporu a také je třeba stále doladit některá její ustanovení.

 Vyjednávači se údajně shodli na snížení cel na agrární produkty ze strany EU v průměru o 54 %. USA měly na oplátku slíbit snížení stropu pro zemědělské dotace na 17 miliard dolarů. Pokud se informace potvrdí, jedná se o výrazný průlom.

 Otázkou zůstává postoj Francie, kde má farmářská lobby tradičně nejsilnější postavení. Paříž si vyžádala zařazení debaty o dalším postupu v jednání o liberalizaci obchodu se zemědělskými produkty na dnešní zasedání ministrů zemědělství EU. Její postoj vyvolává značné obavy v USA i ve zbytku sedmadvacítky.

 Stanoviska:

 „Snažíme se dostat až na samou hranici toho, co je politicky prosaditelné, tak abychom nepřekročili tuto tenkou hranu a nespadli z útesu,“ prohlásil jeden z vyjednávačů.

© EurActiv 2004-2006  Všechna práva vyhrazena.  
  


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 502
Autor Nadpis Datum
jnxsxbdvm    pcNnsPEFJ 18:32 28. březen 2011
Gangadhar    PuXNoaeiaWINpaAtwK 07:19 26. únor 2012
Katarina    EqTdfqcNOqKSSrWI 22:46 25. únor 2012
Silvio    lUdgaRgFVnPPG 05:44 26. únor 2012