- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
AK žádá příští rok maximální platby
AK žádá příští rok maximální přímé platby, jinak chystá protest
Agrární komora je rozhodnuta k velké protestní akci v Praze, nepodaří-li se jí zhruba během 14 dnů vyjednat se zástupci vlády a parlamentních stran maximální přímé platby pro zemědělce v roce 2007. ČTK to po dnešním jednání organizačního štábu Agrární komory řekl její prezident Jan Veleba. Ministerstvu zemědělství zatím na maximální dorovnání přímých plateb v příštím roce chybí necelé dvě miliardy korun. Ministryně Milena Vicenová však dnes novinářům řekla, že bude hledat další zdroje. Případné protesty zemědělců proto nepovažuje za šťastnou cestu.
Komora je podle Veleby pobouřena rozporem mezi programovým prohlášením vlády, kde se o dorovnání přímých plateb hovoří, a návrhem rozpočtu MZe na příští rok, v němž část potřebných peněz chybí. K jednání vyzývá předsedu vlády Mirka Topolánka, ale chce jednat i s ostatními předsedy parlamentních stran a s předsedy hospodářského a zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. "Pokud nedojdeme k výsledku, tak jsme potvrdili rozhodnutí představenstva Agrární komory, že v Praze uděláme pokud možno velkou protestní akci, jejíž organizaci jsme začali dnes připravovat," uvedl Veleba s tím, že detaily zatím komora nebude sdělovat.
Vicenová uvedla, že MZe má zatím peníze na dorovnání přímých plateb na 59 procent úrovně ve starých členských zemí. Doplatit je příští rok může až na 70 procent, přičemž základ z unie představuje 40 procent. Ministerstvo chce hledat další zdroje a úspory. "Určitě nějaké cesty najdeme," uvedla ministryně s tím, že je proti nátlakovým akcím zemědělců. Podle ní nepřispějí k dosažení úspěchu.
Objem podpor do zemědělství po vstupu do unie roste a loni činil kolem 30 miliard, což je více než dvojnásobek úrovně před vstupem. V příštím roce by jen 70procentní přímé platby, které jsou pro farmáře klíčovými dotacemi, podle údajů ministerstva zemědělství představovali asi 20 miliard korun. V organizačním štábu zemědělců je podle Veleby zastoupena AK, Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Agrární unie a zemědělské odbory. Tým zástupců těchto organizací také povede jednání o přímých platbách. Jejich maximální dorovnání požaduje podle předsedy Stanislava Němce i Asociace soukromého zemědělství. "My ale nikde po ulicích protestovat nebudeme," uvedl Němec s tím, že dává přednost jednání.
MZe má pro příští rok v rozpočtu vyčleněno zhruba 22 miliard korun, z toho část ve všeobecné pokladní zprávě. Jeho požadavek byl asi o 4,5 miliardy vyšší. Stát by měl podle vládou schváleného návrhu příští rok hospodařit se schodkem 91,3 miliardy korun. Rozpočet bude ještě schvalovat Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČTK, 03.10.2006