Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Jana Brázdilová, 7. srpen 2008
V Česku přibývá bioplynových stanic, stavbu podporuje EU
V Česku přibývá bioplynových stanic, které likvidují odpady ze zemědělské výroby. Nyní je v republice v provozu 13 takových zařízení, dalších 20 stanic se staví nebo se jejich stavba připravuje či se o ní uvažuje.

Zájemci na to mohou získat dotace z EU i od státu. Počet žádostí ale převyšuje nabídku, řekl dnes ČTK ministr zemědělství Petr Gandalovič při návštěvě ZD Krásná Hora.
ZD Krásná Hora je jedním ze zemědělských podniků, které vybudovaly novou bioplynovou stanici. Do konce srpna ji uvede do provozu. Bylo také jedním z prvních úspěšných žadatelů o dotaci. Pokryla 40 procent z celkových nákladů 55 milionů korun.
"Bioplynová stanice je řešením pro zemědělský podnik, který nejen má velkou produkci živočišného odpadu, ale má i plochu k tomu, aby mohl pěstovat plodiny, které v bioplynce spotřebuje," dodal ministr. Bioplynová stanice vyrábí elektrický proud, který může podnik dodávat do sítě, a vylepšit si tím své hospodaření. Firma většinou sama zužitkuje i vyrobené odpadní teplo.
Česká republika byla jednou z prvních, která spustila evropský program rozvoje venkova, to znamená evropské dotace pro léta 2007 až 2013.
Bioplynové stanice provozují zemědělské podniky například na Benešovsku, Pelhřimovsku, Nymbursku, Blanensku, Novojičínsku, Znojemsku a Přerovsku. Jejich elektrické výkony se pohybují od 42 do téměř 1430 kilowatt. Další bioplynové stanice jsou také součástí čistíren odpadních vod a likvidují čistírenské kaly.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 465
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář