- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Finační analýza samospráv
První etapa finanční analýzy samospráv je hotová
První etapa "Analýzy financování samospráv", která se věnuje výdajům měst a obcí, byla dokončena. Zástupci Svazu měst a obcí ČR a ministerstva financí se na společném jednání dohodli na dalším postupu. Ministerstvo bude pokračovat na přípravě novely zákona, která rozšíří kritéria sdílení o počet žáků. Zároveň dojde již od roku 2010 k navýšení úhrad za výkony, které obce provádějí v rámci přenesené působnosti.
Analýza jednoznačně prokázala, že obce, a to zejména ty malé, na výkon státní správy doplácejí. Z konkrétních výpočtů ministerstva financí vyplývá, že předpokládané zvýšení bude u obcí I. typu financovat až 80 % současných výdajů. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) dlouhodobě upozorňoval na nerovnováhu mezi příjmy a výdaji u činností, které obce vykonávají pro stát. „Považujeme závazek ministerstva financí uhradit rozdíly za výrazný přínos více než roční práce na analýze,“ uvedl Jaromír Jech, výkonný místopředseda SMO ČR.
Jako další dílčí úspěch a výsledek dlouhodobé konstruktivní snahy Svazu jeho představitelé označují ochotu ministerstva financí zabývat se návrhem na zařazení kritéria počtu žáků základních a mateřských škol do systému RUD. „V dopise ministru financí Kalouskovi jsme upozornili, že výsledky analýzy financování samospráv jasně prokazují opodstatněnost našeho požadavku na zavedení tohoto kritéria,“ uvedl Jaromír Jech a dodal: „Nedílnou součástí našeho návrhu je však také požadavek na změnu školského zákona v tom smyslu, že dojde ke zrušení povinnosti úhrady neinvestičních výdajů od obcí, které nejsou zřizovateli škol.“
Další krok, který souvisí s úpravou systému financování samosprávy, je kritické posouzení současných dotačních titulů. Ministerstvo financí přislíbilo do konce dubna připravit přehled všech dotací, které jednotlivá ministerstva rozdělují do obecních rozpočtů. Následně bude možné hledat tituly, které by mohly posílit celkový objem prostředků rozdělovaných prostřednictvím dnešních či upravených kritérií sdílení.
„Svaz měst a obcí vnímá rozhodnutí o vypracování přehledu dotací jako krok správným směrem. Dlouhodobě se snažíme o posílení finančních prostředků, které prostřednictvím rozpočtového určení daní města a obce získávají,“ vysvětlil Dan Jiránek, místopředseda SMO ČR a předseda Komory statutárních měst Svazu. „Nejedná se v žádném případě o závratné sumy, ale v současné době, kdy na obce doléhá finanční krize a kdy obecní rozpočty budou nově zatíženy i starostí o úklid chodníků, je každý příjem navíc vítaný,“ doplnil Dan Jiránek.
Práci na Analýze financování samospráv hodnotí Svaz měst a obcí ČR pozitivně. „Jsme si vědomi dlouhodobosti celého projektu a naše požadavky hodláme i nadále prosazovat s ohledem na průběžné změny celkových podmínek,“ uzavřel Jaromír Jech s tím, že doufá, že ministerstvo financí bude i nadále při své činnosti zohledňovat výsledky analýzy a jejích doplnění.
Zdroj: UZEI
Celý text analýzy o rozsahu 628 stran ke stažení zde .